Pomalu přichází sezóna zimních sportů a my vám představíme řadu skvělých míst v ČR, kam vyrazit na běžky. A abyste nejezdili nikam nadarmo, na závěr si ukážeme jak zjistit stav sněhových podmínek a běžeckých tratí v reálném čase.
Brdy
Naši jízdu zahájíme blízko Praze, konkrétně v Brdech. Zamiřte po D4 na jihozápad a zkuste Středobrdskou magistrálu, udržovanou v zimních měsících lokálním turistickým klubem a spolkem milovníků běžek. Do stopy naskočte v Zaječově. Odtud vás trasa povede přes Orlov, vrchol Velkého Toku až k hájovně Carvánka. Cílovou rovinkou je hornické město Příbram.
Tato základní varianta má 23 kilometrů. Pokud byste raději vyrazili na okruh, bývalý vojenský prostor disponuje nově 75 kilometry udržovaných běžkařských tras. Nedávné rozhodnutí o nesolení těchto komunikací v zimě otevírá tuto oblast všem, kteří se tu chtějí projet.
Mapy nových běžeckých tras po Brdech najdete v tomto odkazu.
Jizerská magistrála
Pokud běžky, tak Jizerky. Jizerská magistrála je v podstatě volbou na jistotu. Pohoří nabízí zhruba 180 kilometrů běžeckých tras a ideální kombinaci tu najdou začátečníci i pokročilí. Trasy jsou navíc pravidelně strojově udržovány, nemusíte tak míst strach, že budete muset prošlapovat nové cesty.
Můžete si vybrat z několika nástupních míst. Nejznámější je jistě Bedřichov, můžete zkusit vyrazit také například od přehrady Souš, Hrabětic, Smědavy, Jizerky nebo Horního Polubného. Mapu magistrály najdete tady.
Lužické hory
Výborná dopravní dostupnost a slušné běžecké tratě – to je určitě pár důvodů proč strávit Silvestr v Lužických horách. Za dobrého počasí si navíc budete moct vychutnat nádherné výhledy na Jizerské hory, Ještěd nebo třeba České Švýcarsko.
Tratě najdete v blízkosti obcí Polevsko, Kytlice nebo Svor. Mapa místních bílých stop je k vidění zde.
Česká Sibiř
Slyšeli jste někdy o České Sibiři? Tato oblast je na půl cesty mezi Benešovem a Táborem a vysloužila si své jméno díky místnímu mikroklimatu, které je vždy o něco chladnější než nejbližší okolí.
Kromě ideálních podmínek jsou pro běžkaře také bonusem perfektně udržované a mírně zvlněné trasy v délce 65 až 80 kilometrů. Kopce typicky nepřekonávají větší převýšení než 50 metrů najednou, region je tedy ideální pro ty, kteří se chtějí hlavně kochat krásnou zimní krajinou a necítí se na velké krpály.
Do stopy můžete vyrazit z několik nástupních bodů (Borotín, Libenice, Cunkov – před Hospodou U Bizona, Jistebnice a Veletín) a vydat se na jednu z tras v okolí – mapu okruhů najdete zde. Mějte na paměti že trasy jsou frézovány jen během víkendu.
Šumava
Posuneme se dále na jih. Opomenout největší národní park v České republice by jistě byla chyba, neboť nabízí totiž neuvěřitelné množství skvělých tras pro běžkaře všech úrovní. Park je doslova pokrytý stopami – od Železné Rudy až po Lipno.
Máme jeden konkrétní a osvědčený tip! Naším favoritem je cesta kolem Prášilského jezera, které je schováno u paty kopce Poledník. Na rozdíl od České Sibiře nečekejte mírné zvlněný terén, ale náročné převýšení. Odměnou jsou za dobré viditelnosti nádherné výhledy na Velký Javor v sousedním Německu.
Mapy všech běžkařských tras na Šumavě můžete najít tady.
Slavkovský les
Pokud pocházíte z Karlovarska nebo Chebska, určitě vás napadly Krušné Hory jako ideální destinace pro běžkaře. Existují zde ale také alternativy, které stojí za to prozkoumat. Do bílé stopy můžete vyrazit například ve Slavkovském lese. Místní trasy se udržují zejména okolo Březové u Sokolova.
Naše odzkoušená trasa vede kolem Kladských rašelinišť. Udržuje se, měří zhruba 20 kilometrů a vede přes nenáročný terén. Po cestě narazíte na stavby v alpském stylu v osadě Kladská, zamrzlá jezírka a umělý kanál Dlouhá stoka.
Krkonoše
Asi nikoho nepřekvapí, že naše nejvyšší pohoří nabízí spoustu míst, které budou běžkaři zbožňovat. Celkem v místních kopcích najdete na 540 kilometrů upravovaných tratí. Vyšší poloha potom zajišťuje, že sněhové podmínky budou lepší, než v jiných částech republiky.
Pokud hledáte inspiraci na konkrétní trasu, můžeme vám doporučit krásnou Krkonošskou magistrálu. Se svými 71 kilometry není snadná a méně zdatní běžci si mohou naplánovat pouze její část. Jedná se o páteřní cestu přes celé pohoří se začátkem v Harrachově a koncem v Žacléři. Mapu celé trasy najdete tady.
Seznam doporučených tras pro běžkaře v Krkonoších můžete najít zde.
Krušné hory
Ani Chomutovsko a Mostecko netrpí na nedostatek běžkařských tras. Na výběr máte desítky běžeckých stop, o které s láskou pečuje Krušnohorský spolek. Celkově měří bezmála 600 kilometrů a vhodnou kombinace zde mohou vybrat běžkaři všech úrovní.
Nemalá část krásných okruhů začíná na Božím Daru nebo v okolí Klínovce. Z méně známých určitě stojí za návštěvu také střediska Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, okolí přehrady Fláje, Bouřňák a Adolfov.
Tras a možných okruhů je v Krušných horách opravdu bezpočet. Skvělé mapy včetně informací momentálním stavu stop najdete zde.
Kladské pomezí
Kraj, který nadchne členitou krajinou s fotogenickými zákoutí, systémem historických opevnění a krásnými výhledy by neměli opomíjet ani milovníci běžek. Za dobrých sněhových podmínek nabízí region zhruba 300 kilometrů upravovaných tras.
Okruh si zde může najít každý podle svého gusta a úrovně. Mapu běžeckých tratí můžete najít v tomto odkazu, popis jednotlivých tras a výletů potom tady.
Orlické hory
V Orlickém Záhoří na Rychnovsku najdete nejdelší osvětlený okruh pro běžkaře v délce 4,5 kilometru. Příjemným bonusem je parkování a vstup zdarma.
Vyhlášené běžecké okruhy na vás čekají i v Koutech nad Desnou. Areál položený v třinácti stech metrech zaručuje perfektní sněhové podmínky. Kromě toho se ještě stihnete pokochat přečerpávací elektrárnou Dlouhé Stráně.
Perfektní mapy běžkařských tras v Orlických horách včetně aktuálních informací o jejich stavu najdete zde.
Rychlebské hory
Co by kamenem dohodil jsou i Rychlebské hory. Tato oblast je velice populární mezi cyklisty v létě, návštěva v zimě ale také stojí za to, neboť na vás čeká parádní běžkařský zážitek. Místní svahy jsou hůře dopravně dostupné, což ale znamená, že budete mít většinu tras sami pro sebe. V oblasti pohoří je řada krásných stop, obzvlášť potom v blízkosti hory Smrk.
Naše doporučení směřuje k Javorníku a trase přes Borůvkovou horu. Po cestě narazíte na několik malebných údolíček, výhledů do kraje a romantických zákoutí. Za dobrého počasí uvidíte i trojici jezer na polské straně.
Pokud byste chtěli mít přehled o dalších místech, kam se dá vyrazit v Rychlebských horách do bílé stopy, mrkněte na tento odkaz.
Valašsko a Beskydy
Dalším krásným místem pro běžkaře je určitě oblast kolem Rožnova nad Radhoštěm. Zejména potom dobře udržované úseky v okolí Velkých Karlovic, které čítají kolem 80 kilometrů. Ve vyfrézované stopě se dá odsud dostat přes Beskyd a Soláň až do Vsáckého Cábu.
Mapu se všemi trasami v této oblasti najdete zde.
Jak zjistit aktuální situaci běžeckých stop?
Vybrat si ideální destinaci na běžkařský výlet není jen tak, neboť je třeba trefit kombinaci správné obtížnosti trasy, dopravní dostupnosti a aktuálního stavu. Všichni se chceme vyhnout potenciálnímu zklamání na konci cesty, kdy zjistíme, že trasa není upravená nebo dokonce jsou některé části bez sněhu.
Na pomoc však existuje několik webů. Aktuální sněhové zpravodajství a informace o upravenosti běžeckých tras najdete na Skimapa. Tento portál se pyšní interaktivní mapou, do které mohou uživatelé i upravovatelé tras zaznamenávat informace o trasách. Dalším výborným zdrojem informací je potom portál Kam za sněhem nebo web Bílé stopy, který má dokonce vlastní aplikaci.
Co je to HoppyGo?
HoppyGo je platforma na sdílení aut, která spojuje ty, kteří si auto chtějí půjčit občasně s majiteli, kteří svá auta nepoužívají denně. Uživatelé tak mohou využít vozů, které by jinak stály na parkovištích. Na druhé straně majitelé mohou tímto způsobem řešit náklady na vlastnictví vozu či si zajistit vedlejší příjem.
Platforma čítá téměř 2000 vozů všech kategorií i značek. Jako uživatel máte možnost vybírat mezi luxusními i dostupnými vozy, sporťáky, skříňovými a obytnými dodávkami, rodinými auty či městskými prcky. Zkrátka zde najdete vše.
Na běžkování budete potřebovat auto s místem na lyže a správnou zimní výbavou. Napsali jsme pro vás návod, jak najít ty nejlepší vozy na výlety v zimě. Odkaz je pod textem.