Wiosła w dłoń! Najlepsze trasy kajakowe w Polsce

Ruch, bliskość natury i prawdziwy relaks… Czego więcej chcieć latem? Pewnie dlatego tak dużą popularnością wśród polaków w niemalże każdym wieku, cieszy się kajakarstwo. Biorąc pod uwagę, iż rzek w naszym kraju jest pod dostatkiem, to i spływów kajakowych nie brakuje. Z łatwością możemy zaplanować popołudnie, a nawet kilkudniową wycieczkę niezależnie od tego gdzie się znajdujemy. Meandrujące rzeki, gęste lasy a do tego wszechobecna cisza. Nic tylko łapać za wiosła i dać się porwać przygodzie. Warto przy tym wspomnieć niepowtarzalne widoki które skrywają rzeczne trasy, w końcu nie wszędzie dotrzemy rowerem, a nawet pieszo! Dlatego w tym artykule podpowiemy gdzie dokąd się udać, by rozpocząć niezapomnianą przygodę na rzece i nie tylko!

Nida – woj. Świętokrzyskie

Tworzą ją dwa odcinki źródłowe: Biała i Czarna Nida, które nieco różnią się od siebie jednak w obu przypadkach jest to bardzo malownicza rzeka, a trasy kajakowe są raczej łatwe. Co ważne, jest jedną z najbardziej nasłonecznionych rzek w Polsce, więc temperatura latem dochodzi nawet do 27 stopni. Część określana jako “Biała” jest bardziej odludna więc na jej trasie nie spotkamy miast czy wiosek i będziemy płynąć raczej wzdłuż lasu, w odróżnieniu od “Czarnej” gdzie po drodze przepływamy przez kilka miejscowości. Stąd też druga opcja lepiej nadaje się na kilkudniowy wypad. Nida to spokojna i płytka rzeka, dlatego znakomicie nadaje się na rozpoczęcie przygody z kajakarstwem.

Dolina Baryczy – woj. Dolnośląskie

Tutaj oprócz znakomitych tras rowerowych i pieszych oraz regionalnej kuchni słynącej z karpia, także można odetchnąć w kajaku podziwiając dzikość przyrody. Z pewnością większość z Was znajdzie trasę dla siebie biorąc pod uwagę, że pływać możemy niemalże po całej Baryczy i jej dopływach. Nurt rzeki jest powolny, występują na niej liczne jazy i tamy, a latem poziom wody jest stosunkowo niski, więc tutaj takżę świetnie odnajdą się osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z kajakami. W większości okoliczne trasy pokonacie bez problemu w jeden dzień, jednak to od Was zależy jak długo postanowicie zostać, bo warto!

 

  • Milicz – Sułów (długość: 10 km | czas: 3 godz.)
  • Potasznia – Milicz (długość: 14 km | czas: 4 godz.)
  • Odolanów – Potasznia (długość: 16 km | czas: 4 godz.)
  • Sułów – Żmigród (długość: 21 km | czas: 5 godz.)
  • Żmigród – Wąsosz (długość: 21 km | czas: 5 godz.)
  • Wąsosz – Osetno (długość: 21 km | czas: 5 godz.)
  • Osetno – Wyszanów (długość: 19 km | czas: 5 godz.) – spływ kończy się w miejscu gdzie Barycz wpływa do Odry

Pilica – woj. Mazowieckie

Ten najdłuższy lewobrzeżny dopływ wisły przebiega przez południową i centralną Polskę i w większości meandruje urokliwie wśród rozległych łąk, lasów, bagienek tworząc liczne wysepki i zakola. Rzeka ta jest bardzo ciekawym, urozmaiconym, nizinnym szlakiem kajakowym z wieloma sympatycznymi miejscami na biwak. Najbliższe stolicy stacje kajakowe znajdują się już kilkadziesiąt kilometrów od niej, a wyprawę można zaplanować zarówno na jeden jak i kilka dni. Kajakarzy zainteresować może także pierwsze w Polsce muzeum poświęcone rzece, czyli Skansen Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Ponadto w swej różnorodności Pilica oferuje szlaki idealne dla początkujących, jak i te wymagające nieco więcej doświadczenia i wytrwałości. 

 

Kraków – woj. Małopolskie

Ta trasa nieco różni się od pozostałych, bo nie dość, że prowadzi przez największą rzekę w Polsce to rozpoczyna się w Krakowie. Mimo, że nie należy do najłatwiejszych przez zmienność Wisły a także obecność statków, łódek i motorówek, widoki jakie możemy podziwiać, rekompensują wszelkie utrudnienia. Szczególnie warto wybrać trasę prowadzącą do Tyńca, gdzie z poziomu rzeki doskonale prezentuje się klasztor benedyktynów. W tym przypadku jest to trasa raczej kilkugodzinna, którą najlepiej pokonać większą grupą w celu zwiększenia bezpieczeństwa.  To świetna propozycja dla tych, którzy chcą zwiedzić ‘miasto królów’ w nieco mniej konwencjonalny sposób.

Krutynia – woj. Warmińsko – Mazurskie

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć także pojezierza, gdzie kajakarstwo to jedna z popularniejszych rozrywek. Nie ma się co dziwić, w końcu szlak kajakowy rzeki Krutyni należy do najpiękniejszych i najbardziej zróżnicowanych przyrodniczo nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Ponadto dowolność jaką nam daje powoduje, że możemy zaplanować zarówno wypad kilkugodzinny jak i ponad tygodniowy. Szlak Krutyni należy do łatwych i bezpiecznych a na trasie pokonujemy zarówno rzeki jak i najpiękniejsze okoliczne jeziora – o których więcej dowiecie się w tym artykule 😉

Brda – woj. Kujawsko – Pomorskie

Rzeka ta liczy sobie 238 km i praktycznie całą długość można pokonać kajakiem. Pełna trasa zajmuje ok. 12 dni jednak oczywiście można wybrać krótsze odcinki. Zdecydowanym walorem tej rzeki jest to, jak bardzo jest urozmaicona. Raz płynie się przez trawy i pola, żeby za chwilę wpłynąć do gęstego lasu. Kawałek dalej mija się dobrze zrobioną robotę przez bobry w postaci powalonych drzew, a potem na odległości kilkuset metrów pokonuje się mnóstwo meandrów. Mimo to, trasa nie należy do najtrudniejszych i można podjąć się jej pokonania nawet na początku przygody z kajakarstwem. 

Więc wiosła w dłoń i na kajaki! Niezależnie od tego czy wybierzesz okoliczny spływ i zorganizujesz kilkugodzinną wycieczkę czy przemierzysz pół Polski by na kajaku spędzić parę dni, w wirtualnym garażu HoppyGo czekają samochody, którymi wygodnie i bezpiecznie dotrzesz na miejsce startu. Nie zapomnij o kremie z filtrem i nakryciu głowy. Udanego wypoczynku!

Czym jest HoppyGo?

HoppyGo to innowacyjna platforma wynajmu aut w formule peer-to-peer, łącząca ludzi posiadających samochody z tymi, którzy chcą z nich korzystać, kiedy potrzebują. Dzięki aplikacji mobilnej użytkownicy HoppyGo mogą łatwo i wygodnie wypożyczać auta na każdą okazję bezpośrednio od właścicieli w ich okolicy – na jeden lub kilka dni, a nawet dłużej. Jednocześnie HoppyGo umożliwia właścicielom bezpieczny wynajem samochodów wyłącznie zweryfikowanym użytkownikom społeczności. Wszystko realizowane jest przy użyciu aplikacji, bez papierowych umów, a każdy wynajem jest ubezpieczony. Społeczność HoppyGo tworzą ludzie, którzy współdzieląc auta, pomagają ograniczać ich liczbę w miastach, chronić środowisko oraz dbać o jakość powietrza. W odróżnieniu od tradycyjnego car sharingu, system peer-to-peer nie wprowadza bowiem nowych pojazdów, a pozwala lepiej wykorzystywać te, które już są w użytkowaniu.