Smaki Podhala – odświeżamy regionalny szlak kulinarny

Bez wątpienia, najpopularniejszym zimowym kierunkiem, wśród Polaków jest Podhale. Region bogaty krajobrazowo, rozrywkowo i kulturowo, co roku przyciąga setki tysięcy turystów z kraju i całego świata. Oblegający okoliczne stoki fani zimowego szaleństwa, stanowią również klientelę licznych restauracji. Te zaś możemy spotkać na każdym kroku, szczególnie w sezonie, ale czy w każdej z nich znajdziemy oryginalne smaki regionu? Niestety nie… Bolesna prawda jest taka, że choć praktycznie wszędzie zjemy kwaśnicę, czy dania z jagnięciny, tylko gdzieniegdzie możemy spróbować prawdziwej kuchni tatrzańskiej – nie tej nastawionej na masowy zysk. 

Stąd też jako zwolennicy dobrego jedzenia i odkrywania regionalnych smaków, postanowiliśmy odświeżyć dla Was szlak kulinarny, który powstał już kilka lat temu. ‘Smaki Podhala’ – bo o nim mowa, został stworzony by uwypuklić miejsca, które serwują jedyne w swoim rodzaju potrawy kuchni regionalnej, przygotowywane z wielką skrupulatnością i zachowaniem wieloletnich tradycji. Ponadto na kulinarnej ścieżce trafimy także do miejsc, które do kuchni góralskiej podchodzą w nowoczesny sposób oferując niezapomniane wariacje na temat dawnych smaków. Za wybór uczestników projektu oraz nadzór nad powstaniem potraw i szlaku, odpowiadają m.in renomowani polscy kucharze jak Robert Sowa i Sylwester Lis. Wyjątkowych restauracji jest łącznie 30, z czego znaczna część usytuowana w samym Zakopanem. My natomiast na początek wybraliśmy 5 miejsc poza stolicą powiatu tatrzańskiego, które koniecznie należy odwiedzić poszukując niepowtarzalnych doznań smakowych.

Każde z tych wyjątkowych miejsc, w trakcie powstawania szlaku, wprowadziło do swojej karty flagowe danie, które miało swoje miejsce na mapie “Smaków Podhala”. Od tamtego czasu, część tych pozycji zniknęła już z menu, jednak klimat i wyczuwalna pasja do gotowania spowodowały, że niżej wymienione restauracje to miejsca ciągle warte odwiedzenia.

Karczma Litworowy Staw w Białce Tatrzańskiej przy ul. Środkowej 64 to miejsce, w którym nadal możemy spróbować powstałe wraz z projektem ‘Smaki Podhala’ – grillowane szpadki z jagnięciny podawane z moskolami, a także wiele innych lokalnych propozycji. Co ważne, Litworowy Staw może pochwalić się wielokrotnymi rekomendacjami Przewodnika Gault&Millau, a także licznymi nagrodami.

Karczma Widokowa Szymkówka mieszcząca się przy ul. Szymkówka 1 w Brzegach swój rozgłos zyskała dzięki niepowtarzalnym pulpecikom jagnięcym w borowikach, które przygotowywane są z lokalnych produktów, bazując na podhalańskich tradycjach – jest to pozycja stale obecna w menu! Ponadto miejsce kusi niesamowitym widokiem i ciepłym góralskim klimatem. 

Restauracja Sichlański Dworek mieści się przy ulicy Sądelskiej 8B w Murzasichle. Na co dzień gości przyciąga regionalnymi potrawami, przygotowywanymi z ekologicznych produktów a wyjątkowy klimat wnętrz pozwala spędzić przyjemnie czas.

Poronińska Karczma Rąbanica  może zaś pochwalić się ragout baranim na moskolu z grillowaną cukinią, jakiego nie znacie i choć jej menu jest raczej krótkie, to z pewnością broni się bogactwem oryginalnych smaków Podhala.

Poronińska Karczma Rąbanica  może zaś pochwalić się ragout baranim na moskolu z grillowaną cukinią, jakiego nie znacie i choć jej menu jest raczej krótkie, to z pewnością broni się bogactwem oryginalnych smaków Podhala.

Warte wyróżnienia…

Na koniec, wybraliśmy 3 restauracje w samym Zakopanem, które do tej pory serwują znakomite potrawy powstałe wraz ze szlakiem turystycznym ‘Smaki Podhala’, a są to:

Mała Szwajcaria serwująca Ravioły jagnięciną podhalańską nadziane z kremem z buraków pieczonych,
przy ul. Zamoyskiego 11

Restauracja – Hotel Crocus oraz ich niepowtarzalne Udo gęsie serwowane z knedlami, wiśniami i puree z czerwonej kapusty, przy ul. Chałubińskiego 40

oraz…

Karczma Sabała gdzie podają najlepszą Goleń jagnięcą na Krupówkach, dokładniej ul. Krupówki 11

Choć w obecnych czasach nie zawsze łatwo jest “dobrze zjeść”, to trochę wysiłku włożonego w poszukiwania odpowiedniego miejsca popłaca! Poznaj oryginalne smaki Podhala i przeżyj niezapomniany czas w otoczeniu malowniczej scenerii. Zażywaj spacerów, szusuj po stokach  i twórz wspomnienia – samotnie lub z bliskimi. Pamiętaj, że w wirtualnym garażu HoppyGo, czekają na ciebie setki samochodów, które znakomicie sprawdzą się na zimowych wyjazdach, tych bliższych i tych nieco dalszych.

Czym jest HoppyGo?

HoppyGo to innowacyjna platforma wynajmu aut w formule peer-to-peer, łącząca ludzi posiadających samochody z tymi, którzy chcą z nich korzystać, kiedy potrzebują. Dzięki aplikacji mobilnej użytkownicy HoppyGo mogą łatwo i wygodnie wypożyczać auta na każdą okazję bezpośrednio od właścicieli w ich okolicy – na jeden lub kilka dni, a nawet dłużej. Jednocześnie HoppyGo umożliwia właścicielom bezpieczny wynajem samochodów wyłącznie zweryfikowanym użytkownikom społeczności. Wszystko realizowane jest przy użyciu aplikacji, bez papierowych umów, a każdy wynajem jest ubezpieczony. Społeczność HoppyGo tworzą ludzie, którzy współdzieląc auta, pomagają ograniczać ich liczbę w miastach, chronić środowisko oraz dbać o jakość powietrza. W odróżnieniu od tradycyjnego car sharingu, system peer-to-peer nie wprowadza bowiem nowych pojazdów, a pozwala lepiej wykorzystywać te, które już są w użytkowaniu.