Poznaj Dolny Śląsk – najciekawsze miejsca niedaleko Wrocławia

Dolny Śląsk to region o bogatej historii i niezliczonych atrakcjach turystycznych. Z uwagi na swoje położenie oferuje różnorodność doświadczeń, więc każdy turysta na pewno znajdzie coś dla siebie. Stolicą województwa jest Wrocław – “miasto stu mostów”, bogate w zabytki, o charakterystycznej zabudowie, uważane za jedno z najpiękniejszych w Polsce. Każda pora roku, jest idealna by odkrywać województwo dolnośląskie, zarówno pieszo, rowerem, samochodem, a nawet na nartach! W tym artykule dowiesz się co warto zobaczyć i gdzie odpocząć na Dolnym Śląsku.

Nie musisz posiadać samochodu na własność, by odkrywać regiony Polski według własnego planu. Wystarczy zarejestrować konto na platformie HoppyGo, gdzie czekają na Ciebie setki samochodów, wprost idealnych na podróże małe i duże.

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy

Święty spokój, błoga cisza, zapierające dech widoki, niezmierzone połacie lasów i liczne szlaki rowerowe. Dolina Baryczy może być spełnieniem marzeń i doskonałym miejscem na spędzenie weekendu lub urlopu jak z bajki. Znajdziesz tu największy park krajobrazowy w Polsce, będący równocześnie rajem dla olbrzymiej ilości gatunków ptaków. Mimo położenia tylko około godziny drogi od Wrocławia, w dalszym ciągu jest mało znanym miejscem, dzięki czemu dużo łatwiej o ciszę i spokój. Okoliczna kuchnia skupia się głównie na regionalnych produktach. Słynie przede wszystkim z wędzonego karpia oraz pierogów nadziewanych mięsem karpia, a także dziczyzny. Jeśli chodzi o bardziej znane atrakcje, to koniecznie warto zobaczyć Ruiny Pałacu Hatzfeldów w Żmigrodzie, stawy Milickie czy Muzeum Bombki oraz Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny w Miliczu.

Podziemne miasto Osówka 

Około 70 km od Wrocławia w miejscowości Głuszyce, znajdziemy niemiecką naziemną oraz podziemną budowlę z okresu II Wojny Światowej o przeznaczeniu militarno-strategicznym. Podziemna trasa turystyczna w kompleksie Osówka to system betonowych korytarzy, umocnień i hal, które budowano na ogromną skalę w 1943 roku. Wyrobiska są częścią kompleksu “RIESE” – największej kwatery Hitlera nie tylko na Dolnym Śląsku, lecz w całej Rzeszy. Cel prac był utrzymywany w tajemnicy. Zdaniem jednych miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera. Inni twierdzą, że budowano hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni. Podziemne miasto zostało podzielone na 4 trasy – historyczną, ekstremalną, edukacyjną i “ekspedycja REISE”. Bilety na trasę historyczną można kupić bezpośrednio w kasie, natomiast na resztę tras należy zarezerwować je wcześniej. Niezła gratka dla pasjonatów historii i militariów.

Świdnica

Niegdyś wiodący ośrodek handlu i siedziba jedynego niezależnego i nie podbitego księstwa Piastowskiego – Świdnica, była w regionie, miastem znacznie ważniejszym niż Wrocław. Pośród najwspanialszych zabytków warto wyróżnić Kościół Pokoju, Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz Wieżę Ratuszową i cały rynek. Fanów piwa zainteresuje na pewno wejście do Piwnicy Ratuszowej. Kiedyś znajdowała się tu Piwnica Świdnicka, w której warzono znane na całą okolicę piwo. Co ciekawe “piwnice świdnickie” istniały w wielu miastach Dolnego Śląska, a ich produkty były znane nawet poza granicami kraju. Ostatnim śladem po tych miejscach jest dzisiejsza Piwnica Świdnicka we Wrocławiu.

Zagórze Śląskie

Niewielka miejscowość położona na pograniczu Gór Wałbrzyskich i Sowich, na wschód od Wałbrzycha i południe od Świdnicy. Zagórze Śląskie ma długą historię, pierwotnie założone zostało najprawdopodobniej w XIV wieku, u stóp Zamku Grodno. Teraz możemy tu znaleźć między innymi, jedną z najładniej usytuowanych zapór na Dolnym Śląsku. Zapora wodna na rzece Bystrzyca, gromadząc wodę, tworzy jezioro Lubachowskie. Przy jego brzegach znajdziemy restauracje i pensjonaty a także pieszą ścieżkę, co czyni to miejsce znakomitym dla spacerowiczów.

Góry Stołowe

Góry Stołowe to pasmo w Sudetach na Dolnym Śląsku na granicy z Czechami. Skalne labirynty, fantazyjne kamienne formacje, których nie zobaczycie nigdzie indziej w Polsce – choćby dla nich warto tu wyruszyć. Park Narodowy utworzono w Polsce w 1993 roku. Dla piechurów przygotowano ponad 100 km szlaków. Nazwa Gór Stołowych pochodzi od górnokredowych piaskowców ciosowych, które pod wpływem zawirowań geologicznych zalegają dziś poziomo. Są płaskie jak stół. Jedną z większych atrakcji są Błędne Skały. W tym przypadku nazwa również nie jest przypadkowa – gdyby nie wyraźnie zaznaczona ścieżka, łatwo można by się zgubić w tym labiryncie skalnym.  Przez Góry Stołowe przebiega drugi najdłuższy znakowany szlak pieszy w Polsce zwany Głównym Szlakiem Sudeckim. Unikatowa budowa geologiczna sprawia, że Góry Stołowe są corocznie odwiedzane przez setki tysięcy turystów.

photo: tasteaway.pl

Zamki Dolnego Śląska

Dolny Śląsk nie bez powodu nazywany jest polską Doliną Loary. Aż 25% polskich zamków znajdziemy właśnie tu. W tym artykule znajdziesz więcej informacji na temat kilku z nich.

Polska jako kraina geograficzna, jest bardzo zróżnicowana. Dodatkowo, historyczne wpływy spowodowały, że odkrywanie coraz to kolejnych zakątków jest jeszcze bardziej pasjonujące. Jeśli chcesz poznać tajemnice Dolnego Śląska lub zwyczajnie odpocząć od zgiełku i trochę pozwiedzać, nie musisz posiadać swojego samochodu. Na platformie HoppyGo czekają na Ciebie setki aut, gotowych zabrać Cię na wycieczkę, która na długo zapadnie Ci w pamięć . Podróżuj na własnych zasadach. 

Czym jest HoppyGo?

HoppyGo to innowacyjna platforma wynajmu aut w formule peer-to-peer, łącząca ludzi posiadających samochody z tymi, którzy chcą z nich korzystać, kiedy potrzebują. Dzięki aplikacji mobilnej użytkownicy HoppyGo mogą łatwo i wygodnie wypożyczać auta na każdą okazję bezpośrednio od właścicieli w ich okolicy – na jeden lub kilka dni, a nawet dłużej. Jednocześnie HoppyGo umożliwia właścicielom bezpieczny wynajem samochodów wyłącznie zweryfikowanym użytkownikom społeczności. Wszystko realizowane jest przy użyciu aplikacji, bez papierowych umów, a każdy wynajem jest ubezpieczony. Społeczność HoppyGo tworzą ludzie, którzy współdzieląc auta, pomagają ograniczać ich liczbę w miastach, chronić środowisko oraz dbać o jakość powietrza. W odróżnieniu od tradycyjnego car sharingu, system peer-to-peer nie wprowadza bowiem nowych pojazdów, a pozwala lepiej wykorzystywać te, które już są w użytkowaniu.

Udostępnij ten wpis