Podróżowanie w duchu ‘slow life’

Czym jest prawdziwy odpoczynek? Ciężko jest znaleźć jedną uniwersalną odpowiedź na to pytanie. Niektórzy odpoczywają uprawiając sport, inni sprzątają lub gotują, jeszcze inni po prostu lubią sobie pospać. Są tacy, którzy wybierają wypoczynek jak najdalej od swojej codzienności, podróżując po świecie i ci, którzy swoje baterie najefektywniej ładują w zaciszu własnego domu. Tempo dzisiejszego świata, spowodowało, że coraz więcej ludzi, decyduje się na spędzenie wolnego czasu z dala od cywilizacji i zgiełku miasta. W tym artykule dowiesz się jak na serio “rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady”.

Zacznijmy od początku i powiedzmy sobie czym jest cieszący się coraz większą popularnością trend ‘slow life’. Jego historia sięga bojkotu sieci restauracji McDonald’s we Włoszech przez znanego krytyka kulinarnego Carlo Petrini. O proteście Włocha stało się głośno, a restauratorzy w odpowiedzi na fast food zaczęli mówić o slow food i takie właśnie dania gotować. Dzisiaj slow life to nie tylko slow food, ale i slow fashion, slow business, slow parenting, a nawet slow cosmetics czy slow travel.  I właśnie o tym ostatnim chcemy Wam trochę opowiedzieć.

Podróżowanie w duchu slow to oderwanie się na chwilę od rzeczywistości. Poszukiwanie oraz realizowanie swoich pasji, a także robienie wszystkiego, na co wcześniej zwyczajnie nie miało się czasu. Wszelkiego rodzaju pośpiech jest przeciwieństwem całej filozofii, dlatego też wycieczki zorganizowane kolokwialnie mówiąc – odpadają. ‘Slow travel’ to odkrywanie nowych miejsc, smaków i form wypoczynku, na własnych zasadach i przede wszystkim w swoim tempie, bez pośpiechu.

Więcej o tej idei możecie dowiedzieć się więcej na przykład na Slowhop – portalu prowadzonym przez pasjonatów, ludzi, którzy przede wszystkim dla siebie, stworzyli platformę ułatwiającą podróżowanie w duchu slow life. Jak sami mówią – “Jeździmy tam, gdzie nie ma wielkich hoteli, jemy tam, gdzie karmią lokalnymi produktami, przeżywamy przygody z tymi, dla których pasja jest wszystkim.”

Czym SlowTravel różni się od klasycznych wakacji?

Coraz bardziej uciążliwą chorobą XXI w. jest fakt, że nauczyliśmy się podróżować tak, jak pracujemy – szybko. Właśnie dlatego narodziło się ‘slow travel’. Najważniejszy jest brak pośpiechu i dokładnego planu. Dopiero komfort psychiczny pozwala w pełni się zrelaksować. Danie sobie czasu i odkrycie swojego tempa, odróżnia slow travel od klasycznych wakacji. Zero ustalonych godzin, zero planu grupy i dnia. Tylko ty i czas dla najbliższych.

Jakie miejsca są slow?

Piękne wnętrza, lokalne jedzenie, pasja gospodarzy oraz bliskość natury. To wyróżniki miejsc odwiedzanych przez podróżujących w stylu slow travel. Cisza i spokój pozwalają lepiej skupić się na tym co najważniejsze dla każdego z nas, a oderwanie od codzienności umożliwia spojrzenie w głąb siebie. Możliwości jest wiele, bo przecież Slowhop nie jest jedynie dla samotników, chociaż Ci również znajdą tu swój azyl. Na platformie znajdziemy gospodarstwa agroturystyczne, dworki nad jeziorem, chatki z dala od cywilizacji, a nawet domki na drzewie. Nawiążemy kontakt z osobami zafascynowanymi naturą i odpoczynkiem na własnych zasadach, dowiemy się gdzie zjeść to, co oferuje lokalna ziemia i co przygotowują okoliczni mieszkańcy. Dzięki nim, będziemy mieć niepowtarzalną okazję poznać zakątki, które większość turystów omija. To ty decydujesz jak i z kim spędzisz ten czas.

Czym dojechać w zacisze?

Jak wspominaliśmy wcześniej, większość lokalizacji wypoczynkowych zgodnych z filozofią slow life, jest oddalona od cywilizacji, a co za tym idzie – przystanków autobusowych i dworców. Najdogodniejszą opcją dojazdu będzie zatem samochód. Jeśli mamy swoje auto, sprawa jest ułatwiona. Co natomiast w przypadku, gdy nie posiadamy własnego środka transportu albo nasz obecny model nie odpowie naszym potrzebom? Wtedy, najwygodniej będzie skorzystać z oferty HoppyGo. Niezależnie od obranego kierunku i liczby uczestników podróży, znajdziemy idealny model. Planujesz zabrać na wyjazd rowery lub zwierzaka? To żaden problem, wystarczy, że użyjesz odpowiednich filtrów, a w wynikach wyszukiwania otrzymasz oferty aut spełniających dodatkowe wymagania. Pamiętaj, by wybierając się w miejsca trudniej dostępne, wybierać auta o podwyższonym zawieszeniu. Żeby każda podróż przebiegła bez zbędnego stresu, którego tak bardzo chcemy uniknąć.

Tęsknota za latem może doskwierać. Jednak jesienią wcale nie musisz się nudzić. Jeśli dobrze zaplanujesz swój czas, ta pora roku dostarczy Ci więcej radości, niż myślisz. To świetny moment zarówno na pracę w domu, wyjście na spacer, ale także na podróże małe i duże – jak weekendowe wypady za miasto czy dłuższe kilkudniowe wyjazdy w duchu ‘slow’ i nie tylko. Zaprojektuj swoją jesień tak jak lubisz. A jeśli szukasz auta, którym wygodnie dotrzesz do obranego celu – nie zwlekaj i wybierz jedno z setek dostępnych na naszej platformie. 

To zaledwie pierwsza z inspiracji i zachęt do życia w stylu ‘slow’. Wkrótce ukaże się kolejny artykuł o tej tematyce, ale na ten moment wiemy jedno – nie jest ważne ile czasu spędzisz na urlopie, ważne jak spędzisz ten czas. Odkryj slow life i zacznij żyć na nowo.

Czym jest HoppyGo?

HoppyGo to innowacyjna platforma wynajmu aut w formule peer-to-peer, łącząca ludzi posiadających samochody z tymi, którzy chcą z nich korzystać, kiedy potrzebują. Dzięki aplikacji mobilnej użytkownicy HoppyGo mogą łatwo i wygodnie wypożyczać auta na każdą okazję bezpośrednio od właścicieli w ich okolicy – na jeden lub kilka dni, a nawet dłużej. Jednocześnie HoppyGo umożliwia właścicielom bezpieczny wynajem samochodów wyłącznie zweryfikowanym użytkownikom społeczności. Wszystko realizowane jest przy użyciu aplikacji, bez papierowych umów, a każdy wynajem jest ubezpieczony. Społeczność HoppyGo tworzą ludzie, którzy współdzieląc auta, pomagają ograniczać ich liczbę w miastach, chronić środowisko oraz dbać o jakość powietrza. W odróżnieniu od tradycyjnego car sharingu, system peer-to-peer nie wprowadza bowiem nowych pojazdów, a pozwala lepiej wykorzystywać te, które już są w użytkowaniu.