Narty biegowe – sprawdzone trasy w kraju

Znakomitą formą rekreacji i spędzania czasu aktywnie, jest narciarstwo biegowe. Choć łatwiejsze do uprawiania, jest znacznie mniej popularne od zjazdowego. Dobrze dobrane narty biegowe pozwolą nam w pełni odprężyć się po przepracowanym całym tygodniu, a umiarkowany wysiłek fizyczny oddali nas od codziennych spraw. Co ważne, przygodę z biegówkami można rozpocząć nawet w podeszłym wieku, a dodatkowo większość tras jest darmowa. Fani tej aktywności, często zadają sobie pytanie – dokąd pojechać na narty biegowe w Polsce? W artykule poniżej, przedstawiliśmy najciekawsze szlaki w górach i nie tylko!

Trasa Mogielica

To najdłuższa i najwyżej położona trasa do narciarstwa biegowego w Małopolsce, ale mimo to nie należy do najtrudniejszych i daje świetne warunki narciarzowi na każdym poziomie zaawansowania. Przygotowanych łącznie jest 25 km tras, położonych w malowniczych terenach Beskidu Wyspowego, gdzie miłośnicy biegówek mogą cieszyć się panoramą zaśnieżonych Tatr, Gorców i Babiej Góry. Pętla o długości 21 km zaczyna się i kończy przy parkingu na „Wyrębiskach”, oddalonego od wypożyczalni o 3 km – przy zielonym i żółtym szlaku turystycznym. Wielką zaletą położenia trasy jest panujący na niej mikroklimat – można na niej biegać, gdy na innych trasach już zapanowała wiosna. Zaś w sezonie letnim, trasa sprawdzi się znakomicie dla miłośników jazdy rowerowej, nordick walking i pieszych wędrówek. 

Obidowa – Turbacz “Śladami Olimpijczyków”

W głęboko wciętych  dolinach potoku Lepietnica i jego dopływu Obidowca, leży jedna z najwyżej położonych wsi w Polsce – Obidowa. Malownicze położenie i specyficzny mikroklimat, stwarza dogodne warunki do rozwoju turystyki pieszej a zwłaszcza  narciarskiej. Trasa narciarstwa biegowego „Śladami Olimpijczyków” została stworzona przy współpracy z Republiką Słowacji. Po stronie polskiej, promuje ją Justyna Kowalczyk, natomiast stronę słowacką olimpijczyk Ivan Batory. Trasa biegnie z górnej części miejscowości Obidowa wzdłuż malowniczej doliny, i wspina się tzw. stokówką, drogą lasów państwowych, na grzbiet Średniego Wierchu. Pokonuje szczyt Solniska, dobiegając do kolejnego szczytu o nazwie Rozdziele, gdzie chwilowo łączy się z czerwonym szlakiem. Następnie, poprzez Halę Turbacz, dobiega do schroniska PTTK na Turbaczu. Trasa jest dobrze przygotowana i oznaczona, z ładną i funkcjonalną infrastrukturą – łącznie 11km długości i 503 m przewyższenia, powrót odbywa się tą samą drogą.

Góry Izerskie – Jakuszyce

Z uwagi na odpowiednią wysokość i klimat gwarantujący śnieg od listopada do maja, a także szerokie grzbiety Gór Izerskich, nie dziwi nas fakt, że Jakuszyce stały się jednym z najbardziej atrakcyjnych ośrodków narciarstwa biegowego w Polsce, a nawet Europie. Co roku w marcu odbywa się tutaj Bieg Piastów, będący największą tego typu imprezą w kraju. Ośrodek Narciarstwa Biegowego “Jakuszyce” oferuje trasy biegowe o zróżnicowanym stopniu trudności, o łącznej długości około 100 km – oczywiście, część z nich biegnie również po stronie czeskiej. Do Jakuszyc można dojechać samochodem lub pociągiem np. z Jeleniej Góry, a na miejscu mamy również możliwość wypożyczenia sprzętu w przystępnej cenie. Jest to znakomita propozycja zarówno dla doświadczonych narciarzy jak i dla tych, którzy stawiają dopiero swoje pierwsze kroki na biegówkach.

Biegówki na Kaszubach – Cartusia Ski Arena Nordic

Jest to jedyny taki na Kaszubach i na Pomorzu ośrodek, bardzo dobrze przygotowany do biegów zarówno stylem klasycznym, jak i łyżwowym, który jest dostępny dla wszystkich. Trasy częściowo są oświetlone – lampy świecą do godz. 19.30. W miarę możliwości, każdy znajdzie coś dla siebie. Trasy o różnych stopniach trudności i nachylenia, krzyżują się ze sobą tworząc łącznie szlak o długości około 5 km. Korzystanie z tras Cartusia Ski Arena Nordic jest bezpłatne, jednak w okolicy brakuje wypożyczalni nart biegowych, więc w sprzęt najlepiej wyposażyć się w większych miejscowościach lub kupić własny.

Gdy świat pokrywa się białym puchem, przyroda stwarza nam doskonałe warunki by wyjść z domu i spędzić czas aktywnie. Narty biegowe mimo, że mniej popularne od swoich zjazdowych sióstr, pozwalają znakomicie odprężyć się w otoczeniu pięknej przyrody. Choć kojarzone jest głównie z górami, narciarstwo biegowe, można uprawiać praktycznie w całej Polsce. Zaplanuj wyjazd już teraz i zobacz jakie samochody czekają na ciebie w HoppyGo. Użyj dodatkowych filtrów by znaleźć dodatkowe udogodnienia jak bagażnik dachowy lub łańcuchy śniegowe. Sprawdź!

Czym jest HoppyGo?

HoppyGo to innowacyjna platforma wynajmu aut w formule peer-to-peer, łącząca ludzi posiadających samochody z tymi, którzy chcą z nich korzystać, kiedy potrzebują. Dzięki aplikacji mobilnej użytkownicy HoppyGo mogą łatwo i wygodnie wypożyczać auta na każdą okazję bezpośrednio od właścicieli w ich okolicy – na jeden lub kilka dni, a nawet dłużej. Jednocześnie HoppyGo umożliwia właścicielom bezpieczny wynajem samochodów wyłącznie zweryfikowanym użytkownikom społeczności. Wszystko realizowane jest przy użyciu aplikacji, bez papierowych umów, a każdy wynajem jest ubezpieczony. Społeczność HoppyGo tworzą ludzie, którzy współdzieląc auta, pomagają ograniczać ich liczbę w miastach, chronić środowisko oraz dbać o jakość powietrza. W odróżnieniu od tradycyjnego car sharingu, system peer-to-peer nie wprowadza bowiem nowych pojazdów, a pozwala lepiej wykorzystywać te, które już są w użytkowaniu.