Kraków – gdzie odpocząć i co zobaczyć w okolicy

Jeśli na myśl o spotkaniu ze smokiem wawelskim, oblewasz się zimnym potem, sprawdź koniecznie co warto zobaczyć w bezpiecznej odległości i niedalekiej okolicy słynnego ‘miasta królów’. Szczególnie jesienią i zimą, górzyste tereny południa zachwycają naturalnym pięknem, a bogactwo historii i kultury Małopolski o tej porze roku tworzy niezapomniany klimat. Nie bez powodu co roku przyjeżdżają tu tysiące turystów, narciarzy i pasjonatów historii. To region, który warto poznać.

Nie musisz posiadać samochodu na własność, by odkrywać uroki Małopolski na własnych zasadach. Wystarczy zarejestrować konto na platformie HoppyGo, gdzie czekają na Ciebie setki samochodów, wprost idealnych na podróże małe i duże.

Pieskowa Skała

Niestety z małymi pieskami, pomimo nazwy, ma niewiele wspólnego. To osada we wsi Sułoszowa, położonej w Dolinie Prądnika, nieopodal Krakowa, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Zamek Pieskowa Skała to prawdziwa perełka architektoniczna, która wprost urzeka swym pięknem. Ciekawostka, a właściwie paradoks, bowiem Zamek Pieskowa Skała powstał głównie dla ochrony granicy i szlaku handlowego, a w XV wieku stał się siedzibą rozbójnika napadającego na kupców przemierzających ten szlak właśnie.  Obecnie perła polskiego renesansu udostępniona jest dla turystów. Wewnątrz mieści się muzeum dostępne przez cały rok, ukazujące wystawy stałe i czasowe związane ze sztuką europejską. Dojazd z Krakowa zajmie Ci około 40 minut, a zaraz obok zamku znajduje się znana Maczuga Herkulesa – potężna skała, która dzięki swej wyjątkowej wytrzymałości oparła się siłom erozyjnym, przybierając charakterystyczny kształt.

Kopalnia w Bochni

Kopalnia Soli Bochnia jest jedną z największych atrakcji turystycznych Małopolski. To najstarsza na ziemiach polskich kopalnia soli kamiennej, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jej początki sięgają 1248 roku, kiedy to prawdopodobnie na drodze pogłębiania istniejących studni solankowych, odkryto pokłady soli kamiennej. Choć nieco mniejsza i mniej popularna niż jej odpowiedniczka w Wieliczce, bocheńska kopalnia oferuje zwiedzającym równie piękne i interesujące atrakcje. Na szczególną uwagę zasługuje ekspozycja multimedialna, a także jedyna w swoim rodzaju – podziemna przeprawa łodziami. Dojazd z ‘miasta królów’ zajmie mniej niż godzinę, a bilety na zwiedzanie można kupić na miejscu lub online.

Lanckorona

To idealne miejsce na wypoczynek z dala od zgiełku miasta. Piękna, zabytkowa zabudowa, malownicze krajobrazy i mnóstwo wspaniałych tras spacerowych. Lanckorona leży na zboczu góry, dlatego też z mocno pochylonego rynku roztaczają się niesamowite widoki na pobliskie doliny, a nawet odleglejsze miejscowości. Wieś zachowała oryginalną drewnianą zabudowę z drugiej połowy XIX wieku i często nazywana jest ‘miastem aniołów’. Dlaczego? Ponieważ wielu mieszkańców prowadzi małe przydomowe pracownie ceramiki, a wśród ich wyrobów zawsze pojawiają się anioły. Anioły stanowią również element ozdobny elewacji domów. Zimą zaś odbywa się tu coroczny Festiwal Aniołów.  W odległości kilku kilometrów od Lanckorony znajduje się jeszcze jedna miejscowość, którą warto odwiedzić będąc w okolicy – Kalwaria Zebrzydowska. Najważniejszy obok Częstochowy ośrodek ruchu pielgrzymkowego w Polsce, położony na słynnym Szlaku Papieskim. Obie miejscowości leżą około 40 km od Krakowa, w stronę Wadowic.

Dobczyce

To niewielkie małopolskie miasteczko, skrywa w sobie wiele ciekawych atrakcji. Znajdziemy tu ruiny średniowiecznego zamku i bardzo klimatyczny skansen ze świetną ekspozycją lokalnego budownictwa oraz malowniczo wkomponowane w okoliczne Pogórze Wielickie Jezioro Dobczyckie. Zwiedzanie miasta warto zacząć od centrum Dobczyc, a później rekomendujemy wędrówkę na wzgórze zamkowe. Na zamku dobczyckim wychowywał się święty Kazimierz, z kolei Jan Długosz pisał część swych kronik i wychowywał synów królewskich. Charakterystycznymi elementami pejzażu jest tutaj jezioro z potężną zaporą oraz drewniany skansen, który wraz z warownią stanowi Muzeum Regionalne PTTK. Bogata historia, zabytki, wspaniałe walory krajobrazowe oraz liczne wydarzenia kulturalne sprawiają, że te okolice są atrakcyjną bazą wypadów weekendowych. Dojazd ze stolicy małopolski zajmie około 40 minut.

Zalipie

Zalipie to malutka malowana w kwiaty wieś znajdująca się koło Tarnowa, słynąca z kolorowych domów. Zwyczaj ozdabiania wiejskich izb kwiecistymi malunkami wywodzi się z końca XIX wieku, kiedy to mieszkanki zaczęły dekorować wnętrza chałup kwiatami wykonanymi z bibułki, wycinankami i pająkami ze słomy oraz malowanymi na ścianach kwiatami. Wzrost zainteresowania tym miejscem nastąpił po II wojnie światowej, kiedy wiejskie rękodzieło było promowane przez lokalne władze. Kolorowe zdobienia stały się lokalną tradycją i znakiem rozpoznawczym Zalipia, przez co rokrocznie odwiedza je tysiące turystów. Co ciekawe wieś cieszy się szczególną popularnością wśród Japończyków. Warto pamiętać, że Zalipie to nie skansen a prywatne domy, których właściciele utożsamiając się z tradycją, dalej malują je w kwieciste wzory. Na zwiedzanie najlepiej poświęcić więcej czasu, a miejscowość przejechać rowerem lub samochodem, gdyż kolorowe domy znajdują się w różnych częściach wsi. Zalipie oddalone jest około 80 km od Krakowa.

Małopolska to zróżnicowany region, który oferuje niezapomniane widoki, pozwalające cofnąć się w czasie. W niedalekiej odległości od stolicy województwa – Krakowa, czeka przygoda, którą możesz zaplanować już dziś. Jeśli nie masz własnego auta – nic straconego. Wybierając jedno z setek aut dostępnych na HoppyGo, możesz swobodnie i wygodnie odkrywać piękno południa Polski. 

Czym jest HoppyGo?

HoppyGo to innowacyjna platforma wynajmu aut w formule peer-to-peer, łącząca ludzi posiadających samochody z tymi, którzy chcą z nich korzystać, kiedy potrzebują. Dzięki aplikacji mobilnej użytkownicy HoppyGo mogą łatwo i wygodnie wypożyczać auta na każdą okazję bezpośrednio od właścicieli w ich okolicy – na jeden lub kilka dni, a nawet dłużej. Jednocześnie HoppyGo umożliwia właścicielom bezpieczny wynajem samochodów wyłącznie zweryfikowanym użytkownikom społeczności. Wszystko realizowane jest przy użyciu aplikacji, bez papierowych umów, a każdy wynajem jest ubezpieczony. Społeczność HoppyGo tworzą ludzie, którzy współdzieląc auta, pomagają ograniczać ich liczbę w miastach, chronić środowisko oraz dbać o jakość powietrza. W odróżnieniu od tradycyjnego car sharingu, system peer-to-peer nie wprowadza bowiem nowych pojazdów, a pozwala lepiej wykorzystywać te, które już są w użytkowaniu.

Udostępnij ten wpis