Jak przygotować samochód do zimy?

Temperatury wciąż spadają i czuć, że zima zbliża się wielkimi krokami. To już najwyższy czas by przygotować swoje auto na nadchodzące warunki pogodowe. Zatem w co należy się wyposażyć i na co uważać, by kolejna zima przebiegła bez niespodzianek albo kolizji?  Niezależnie od tego, czy korzystasz z auta prywatnie czy udostępniasz je na naszej platformie użytkownikom HoppyGo, sprawdź na co warto zwrócić szczególną uwagę, by podróżowanie było bezpieczne i komfortowe tej zimy.

Czas zmienić ogumienie

W ostatnich latach zimy w Polsce są znacznie łagodniejsze. Zdarzają się mroźne i śnieżne dni, ale przez większość czasu jeździmy po odśnieżonych drogach. Dodatkowo, w naszym kraju nie ma prawnego obowiązku, który regulowałby konieczność zmiany opon w okresie zimowym. Jednak eksperci od bezpieczeństwa na drogach sugerują, by zmieniać ogumienie, gdy średnia temperatura spadnie poniżej 7°C. Wówczas opony letnie zaczynają twardnieć i nie zapewniają dobrej przyczepności, nie mówiąc już o oblodzeniu czy śniegu na drogach. Jak wynika ze statystyk Komisji Europejskiej, w 27 europejskich krajach, w których wprowadzono wymóg jazdy na oponach z homologacją zimową, nastąpiła średnio 46 proc. redukcja prawdopodobieństwa wystąpienia wypadku drogowego w porównaniu z jazdą na oponach letnich w warunkach zimowych. 

#HoppyTip: Planując wyjazd za granicę w okresie zimowym, należy dowiedzieć się czy w danym kraju istnieje obowiązek zmiany opon, by uniknąć ewentualnego mandatu.

Przygotuj podzespoły

Aby uniknąć problemów z odpaleniem samochodu, warto sprawdzić stan akumulatora. W ten sposób zmniejszysz ryzyko utknięcia podczas pierwszych silnych mrozów. Niska temperatura może zmniejszyć jego wydajność więc, jeśli działanie Twojego akumulatora budzi zastrzeżenia, warto rozważyć jego wymianę, by nie przysporzyć sobie dodatkowych problemów zimą. Jako właściciel samochodu zwracaj również uwagę na płyn chłodniczy. Podczas oględzin samochodu upewnij się, że płyn, który znajduje się w chłodnicy, zamarza dopiero przy temperaturach na poziomie  – 30°C – 36°C . Wysokiej jakości płyn zapewnia prawidłową pracę auta i jednocześnie zabezpiecza układ chłodzenia przed korozją.

Większość prac przygotowujących samochód do zimy jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie i są one raczej nieskomplikowane. Natomiast raz na jakiś czas warto rozważyć sezonowy przegląd samochodu w serwisie i skorzystanie z pomocy fachowców. Wówczas będziesz mieć pewność, że nawet największe mrozy nie będą kłopotem dla Twojego auta i zawsze dotrzesz do celu bezpiecznie.

#HoppyTip: Jeśli wynajmujesz swoje auto na HoppyGo, miłym akcentem może być dorzuceniu zapasu płynu do spryskiwaczy dla wypożyczających. Poza aspektem praktycznym, zwiększysz swoje szanse na pozytywną ocenę po zakończeniu wynajmu. 

Péče o motor na zimu

Odśnieżanie – jak robić to skutecznie?

Wiadomo, że jedną z najbardziej uciążliwych czynności zimowych jest odśnieżanie samochodu. Dlatego koniecznie wyposaż swoje auto w miotełkę i skrobaczkę, bez których ciężko będzie Ci ruszyć w drogę. Obecnie w sklepach znajdziemy także odmrażacz w płynie, który świetnie radzi sobie z lodem, szczególnie tym zebranym przy wycieraczkach. Pamiętaj, żeby przed ich użyciem sprawdzić, czy nie są przymarznięte. W przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia piór, a nawet całego mechanizmu. Zwróć uwagę, czy płyn do spryskiwaczy który stosujesz, jest odporny na niskie temperatury. Zimą szczególnie będziesz go potrzebować z uwagi na dużą ilość zanieczyszczeń, które spod kół innych samochodów trafiają wprost na twoją szybę. 

#HoppyTip: Odśnieżając auto nie zapominaj o dachu i masce. Śnieg i kawałki lodu lecące z Twojego samochodu na pewno nie ucieszą innych kierowców, a nawet mogą spowodować niebezpieczny wypadek.

Jak jezdit v zimě

Łańcuchy śniegowe – kiedy mogą się przydać?

Jeśli planujesz wybrać się w góry, warto zabrać ze sobą łańcuchy śniegowe. Zwłaszcza na obszarach górskich można napotkać znak drogowy C-18, który zobowiązuje nas do założenia łańcuchów na przynajmniej 2 koła napędowe.  Ich zadaniem jest zapewnić większe bezpieczeństwo podczas wyjazdu w góry i wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z niesprzyjającymi warunkami na drodze, głównie śniegiem i lodem. Warto wiedzieć, że rekomendowana maksymalna prędkość samochodów osobowych z łańcuchami na kołach wynosi 30–50 km/h. Pamiętaj jednak, by zawsze dostosować prędkość do warunków panujących na drodze.

Kdy nasadit sněhové řetězy
BĄDŹ SUPER WŁAŚCICIELEM
Uprawiasz sporty zimowe? A może niezależnie od pory roku, lubisz jeździć w góry? Jeśli posiadasz dodatkowy sprzęt lub wyposażenie, np. bagażnik dachowy, uchwyt narciarski czy wcześniej wspomniane łańcuchy śniegowe, koniecznie zaznacz te akcesoria w profilu swojego samochodu. Możliwość skorzystania z dodatkowych udogodnień na pewno ucieszy użytkowników poszukujących auta, co wpłynie pozytywnie na atrakcyjność Twojej oferty.

Jak myć samochód zimą?

Zacznij od profilaktyki. Przed rozpoczęciem zimy, umyj dokładnie samochód i pokryj go warstwą wosku. Środek ten będzie stanowić świetną ochronę przed solą drogową, która przyczynia się do powstawania ognisk korozji. 

W miesiącach zimowych mycie samochodu może wydawać się syzyfową pracą, ponieważ już po kilkuset metrach od myjni Twój samochód prawdopodobnie będzie wyglądał bardzo podobnie jak przed myciem. Mimo to, dobrze jest raz na jakiś czas umyć auto. Jeśli wolisz pojechać na myjnię automatyczną, wybierz program z woskowaniem. Przedtem dobrze jest chwilę pojeździć samochodem, aby podczas mycia był rozgrzany. Następnie zwróć uwagę na dokładne wysuszenie klamek, zamków czy lusterek, aby nie zamarzły.

#HoppyTip: Ważne! Nie zabieraj auta do myjni, jeżeli temperatura spada poniżej -5 °C. Może to być poważny szok termiczny dla lakieru, a w wyjątkowych przypadkach może nawet pęknąć szyba.

Poprawne przygotowanie samochodu do zimy, to przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym uczestnikom ruchu. Szczególnie, gdy jesteś właścicielem samochodu udostępnianego na platformie HoppyGo, zadbaj by Twoje auto było gotowe na każde warunki pogodowe. Jeśli posiadasz akcesoria samochodowe przydatne zimą, dołącz je do wyposażenia samochodu, by poprawić komfort i bezpieczeństwo podróży wypożyczającego. W nadchodzącym okresie świątecznych wyjazdów, nie zapomnij zaktualizować swojego kalendarza dostępności, by zwiększyć szansę na dodatkowy zarobek. A jeśli jesteś właścicielem samochodu, który sporo czasu spędza na parkingu i nie jest jeszcze zarejestrowany w HoppyGo, możesz śmiało zrobić to poniżej.

Czym jest HoppyGo?

HoppyGo to innowacyjna platforma wynajmu aut w formule peer-to-peer, łącząca ludzi posiadających samochody z tymi, którzy chcą z nich korzystać, kiedy potrzebują. Dzięki aplikacji mobilnej użytkownicy HoppyGo mogą łatwo i wygodnie wypożyczać auta na każdą okazję bezpośrednio od właścicieli w ich okolicy – na jeden lub kilka dni, a nawet dłużej. Jednocześnie HoppyGo umożliwia właścicielom bezpieczny wynajem samochodów wyłącznie zweryfikowanym użytkownikom społeczności. Wszystko realizowane jest przy użyciu aplikacji, bez papierowych umów, a każdy wynajem jest ubezpieczony. Społeczność HoppyGo tworzą ludzie, którzy współdzieląc auta, pomagają ograniczać ich liczbę w miastach, chronić środowisko oraz dbać o jakość powietrza. W odróżnieniu od tradycyjnego car sharingu, system peer-to-peer nie wprowadza bowiem nowych pojazdów, a pozwala lepiej wykorzystywać te, które już są w użytkowaniu.