Jak nie dać się nudzie jesienią?

Jesień to taka pora roku, którą albo się kocha albo nieszczególnie darzy płomiennym uczuciem. Jednym kojarzy się z kolorowymi liśćmi połyskującymi w ostatnich, ciepłych promykach słońca, innym z deszczem, wiatrem i pluchą. Niezależnie od indywidualnych upodobań, warto poszukać patentów na przyjemne spędzenie jesiennego sezonu. Na szczęście możliwości jest wiele, więc na ma szans na nudę tej jesieni.

GRZYBOBRANIE CZAS ZACZĄĆ

Komu w drogę, temu las… Czy jakoś tak 😉 Czas na grzyby! To typowo polska ‘rozrywka’ – bardzo popularna o tej porze roku. Wszyscy zapaleni grzybiarze ruszają do okolicznych lasów, by korzystać z dóbr, które mogą tam znaleźć. W kuchniach całego świata znajdziemy grzyby różnego rodzaju. W naszej rodzimej, wykorzystuje się je w postaci świeżej, suszonej lub jako przetwory. Ich niepowtarzalny aromat podkreśla wiele dań kuchni staropolskiej i tej bardziej nowoczesnej, a co najważniejsze nie da się go zastąpić żadnymi zamiennikami. 

Jak wiadomo – nie wszystkie grzyby są jadalne, dlatego udając się na grzyby powinniśmy wcześniej zapoznać się z tajnikami grzybobrania, a najlepiej wyposażyć się w atlas grzybów. Gdy nie mamy doświadczenia, warto zabrać ze sobą kogoś, kto zna się na grzybach, aby zmniejszyć ryzyko zebrania np. muchomora sromotnikowego, zamiast kani.

Obecnie dzięki mapie występowania grzybów, możesz na bieżąco monitorować stan lasów w swojej okolicy a także dowiedzieć się jak eksperci prognozują kolejne miesiące.

JEDŹ NA RYBY

Wędkarstwo nie jest sportem dla każdego, ale ma swoich amatorów. Oczywiście ryby można łowić o każdej porze roku, jednak najprzyjemniej będzie jesienią, gdy słońce już nie przypieka, a jeszcze nie trzeba przebijać się przez lód. Niektórzy uważają, że wypad na ryby pozwala się doskonale zrelaksować, ale może być także dobrym sposobem na spędzanie czasu wspólnie z rodziną lub znajomymi. W końcu kto nie lubi odpocząć w ciszy słysząc jedynie szum wody, łapiąc ostatnie ciepłe promienie słońca. 

Pamiętaj jednak, żeby dobrze się przygotować. Nie zapomnij o wygodnym siedzeniu i ciepłym ubraniu. Warto też zabezpieczyć się na wypadek nagłego deszczu. A co najważniejsze, zadbaj by twoja karta wędkarska była ważna i opłacona, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w razie kontroli.

ZRÓB PRZETWORY

Ta raczej domowa aktywność, jest wciąż najbardziej popularna wśród babć. Jednak ze względu na rosnącą świadomość konsumencką, coraz więcej ludzi decyduje się na przygotowywanie swoich własnych przetworów. Sezon owocowy chyli się ku końcowi więc to najlepszy moment by przygotować trochę słoików na zimę. W internecie aż roi się od przepisów, tych klasycznych i tych unowocześnionych. 

Przetwory mogą być słodkie, wytrawne a nawet lekko podkręcone alkoholem. Samodzielnie przygotowane wiśnie czy maliny w rumie, będą świetnym dodatkiem do zimowej, rozgrzewającej herbaty, ale też sprawdzą się idealnie jako podarunek. Z resztą satysfakcja z przygotowania swoich przetworów dla siebie i bliskich nie może się z niczym równać, a sam proces może być znakomitą okazją do współpracy i zabawy dla całej rodziny.

JESIENNA SESJA ZDJĘCIOWA

Krajobraz zmienia się z dnia na dzień tworząc jedyne w swoim rodzaju pejzaże. W parkach i lasach drzewa zmieniają kolory i zrzucają liście, a pomiędzy nimi już leżą żołędzie i kasztany. Wielu fanów fotografii łapie za aparat by uchwycić jak najlepsze ujęcie, ale w dzisiejszych czasach nie trzeba być profesjonalistą by zrobić sobie kilka fajnych jesiennych zdjęć. Wystarczy wybrać się na spacer, wyciągnąć smartfona z kieszeni czy torebki i uwiecznić chwilę taką, jaka jest. 

Dodatkowym ułatwieniem mogą być aplikacje, które pozwalają na edycję zdjęcia w razie potrzeby, a dla bardziej zainteresowanych tematyką, znajdą się też takie, które uczą jak robić zdjęcia bardziej profesjonalnie. Przygotowując aranżację daj się ponieść fantazji, a efekt końcowy na pewno Cię zadowoli. Gdy zdjęcia będą gotowe, pomyśl o przygotowaniu jesiennego albumu, który zostanie z tobą na lata i w przyszłości umili niejedną chwilę przywołując radosne wspomnienia.

NIE TYLKO NA HALLOWEEN

Choć początki zbiorów dyni zaczynają się już pod koniec lipca, to większość odmian, dojrzałość osiąga dopiero w okolicach września i października. Wtedy również organizowane są wszelkiego rodzaju święta i festiwale dyni w całej Polsce. Jednym z nich jest Dolnośląski Festiwal Dyni –  najbardziej kolorowy jesienny festiwal we Wrocławiu, który co roku odwiedza nawet kilka tysięcy gości. Tegoroczna edycja odbędzie się już 10 października. Na festiwalu będzie można nabyć wszelkiego rodzaju dynie jadalne oraz ozdobne, a także wyroby rzemieślnicze i produkty naturalne. Przez swoje walory smakowe a także wizualne, dynia na dobre zagościła w naszej kulturze i na naszych talerzach. Tutaj znaleźć możesz mnóstwo inspiracji kulinarnych i dekoracyjnych, nie tylko na Halloween.  

ZADBAJ O AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ

Jogging, jazda rowerem, a może nordic walking? Jesień tworzy znakomite warunki do uprawiania różnych sportów i warto z tego korzystać. Temperatury o tej porze roku często się zmieniają, jednak trafiają się dni, kiedy świeci słońce i aż chce się wyjść z domu. Wówczas warto rozważyć aktywności fizyczne, o który zapominamy latem na przykład na rzecz błogiego lenistwa i ochłody nad wodą. Możliwości jest wiele. Świetnym pomysłem będzie zaplanowanie całego weekendu dla siebie i bliskich, a wspólne uprawianie sportów to doskonała motywacja. 

Tęsknota za latem może doskwierać. Jednak jesienią wcale nie musisz się nudzić. Jeśli dobrze zaplanujesz swój czas, ta pora roku dostarczy Ci więcej radości, niż myślisz. To świetny czas zarówno na pracę w domu, wyjście na spacer, ale także na podróże małe i duże – jak weekendowe wypady za miasto czy dłuższe kilkudniowe wyjazdy. Zaprojektuj swoją jesień tak jak lubisz. A jeśli szukasz auta, którym wygodnie dotrzesz do obranego celu – nie zwlekaj i wybierz jedno z setek dostępnych na naszej platformie.

Czym jest HoppyGo?

HoppyGo to innowacyjna platforma wynajmu aut w formule peer-to-peer, łącząca ludzi posiadających samochody z tymi, którzy chcą z nich korzystać, kiedy potrzebują. Dzięki aplikacji mobilnej użytkownicy HoppyGo mogą łatwo i wygodnie wypożyczać auta na każdą okazję bezpośrednio od właścicieli w ich okolicy – na jeden lub kilka dni, a nawet dłużej. Jednocześnie HoppyGo umożliwia właścicielom bezpieczny wynajem samochodów wyłącznie zweryfikowanym użytkownikom społeczności. Wszystko realizowane jest przy użyciu aplikacji, bez papierowych umów, a każdy wynajem jest ubezpieczony. Społeczność HoppyGo tworzą ludzie, którzy współdzieląc auta, pomagają ograniczać ich liczbę w miastach, chronić środowisko oraz dbać o jakość powietrza. W odróżnieniu od tradycyjnego car sharingu, system peer-to-peer nie wprowadza bowiem nowych pojazdów, a pozwala lepiej wykorzystywać te, które już są w użytkowaniu.