HoppyGo radí: Připravte se na zimu

Teploty padající pod bod mrazu a jinovatka na oknech nám v posledních dnech připomíná, že zima je tady. Jak vhodně vybavit svého miláčka na toto roční období a na co si dát pozor? Přinášíme opět několik tipů jak pro majitele tak řidiče, jak se dobře připravit, aby vás zima a policie nezaskočila 🙂

Na co si dát pozor jako majitel vozidla

Neriskujte problém s pojišťovnou, přezujte za zimní pneumatiky

Alfou a omegou je včasné přezutí vašeho čtyřkolého miláčka. Rozhodně se nevyplácí čekat až teploty spadnou pod nulu či dokonce na první závěje. Jakmile se teploty začnou držet po celý den pod 7 stupňů, letní gumy už nejsou schopné zajistit 100% komfort při jízdě. S přezouváním souvisí také pravidlo 4x4x4 –  na všech kolech 4 stejné pneumatiky, minimálně 4 mm hluboký vzorek a pláště užívané maximálně 4 sezony.  Vedle bezpečnosti se tím také vyhnete nepříjemnostem s pojišťovnou, protože pokud dojde k nehodě a při šetření se ukáže, že dopravní nehoda souvisela také s tím, že vozidlo mělo letní pneumatiky místo zimních či že mělo sjetý vzorek pod zákonem povolenou hranici vám pojišťovna může snížit či nevyplatit pojistné plnění, a to ať už z havarijního pojištění, či z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinného ručení) viníka.

Doporučená výbava a servis před zimou

Nezapomeňte doplnit zimní náplně v ostřikovačích a zkontrolujte břity stěračů. Výbavu vozidla doplňte o smetáček,  škrabku na okna a startovací kabely. Pokud vlastníte sněhové řetězy, přidejte je do výbavy též a pokud řidič plánuje výjezd do horských oblastí věnujte mu chvilku s instruktáží, jak je správně nasadit. Vhodná je i kontrola autobaterie u které si nechte zkontrolovat její stav. Tato operace sníží pravděpodobnost, že vás nebo řidiče nechá baterie „ve štychu“ při prvních silnějších mrazech.  Velkou službu prokáže i ošetření gumových těsnění dveří silikonovým olejem – nepřimrznou.

Na co si dát pozor jako řidič

Netrapte studený motor, prodloužíte tak jeho životnost

Dříve se říkalo, že v zimě není v žádném případě správné vyjíždět na cesty se studeným motorem a vůz je tedy nejprve potřeba nechat alespoň pár minut běžet na volnoběh. Technologie a vědomosti však pokročily a dnes už se ví, že právě tohle tvrzení je poněkud pasé. Z mechanického hlediska je pro motor mnohem menší zlo postupné zahřívání v provozu, než na volnoběh. Proto můžete vyjet klidně hned, jen motor zbytečně netrapte a nevytáčejte. A to minimálně do té doby, než se ukazatel teploty vody vyšplhá k k rozumným teplotám. Při zastavení vozu potom dejte motoru případně turbu čas na “vydechnutí”.

Zbavte se sněhu a ledu

Než vyrazíte na cesty, zbavte svůj vůz sněhu a ledu. Samozřejmostí jsou okénka a zrcátka, očistěte ale i kapotu a střechu. Sníh a kusy ledu létající od vašeho vozu ostatní řidiče rozhodně nepotěší a mohou způsobit i nepříjemnou dopravní nehodu. A sníh, který se vám v nejméně vhodné chvíli za jízdy přesune z kapoty na čelní sklo přímo do zorného pole není nic, co byste chtěli zažít. To nám věřte. Prověřte také, zda nejsou přimrzlé stěrače.  Hrozí nebezpečí jejich zničení, případně jejich mechaniky. Odlepte je něžně za pomocí tekutého rozmrazovače. Doporučujeme také pod stěrače na noc vsunout kus kartonu a před jejich užitím je také důkladně očistit.

 Nezapomeňte také na registrační značku. Na její čitelnost je háklivá především policie, protože v případě jejího neočištění se jako fyzická osoba dopouštíte přestupku, za který hrozí pokuta 5 až 10 tisíc korun českých a zákaz řízení na 6 měsíců až 1 rok.

Zajímají vás konkrétní rady a tipy, jak na jízdu na sněhu a ledu? Začtěte se do našeho článku, kde náš CEO radí, jak se se sněhem a náledím poprat za volantem vozu.

Na hory jen s řetězy

Pokud plánujete vydat se na lyžovačku do hor, vyplatí se zeptat majitele, zda vlastní sněhové řetězy.  Především v horských oblastech se můžete setkat s dopravní značkou „Sněhové řetězy“. Ta ukládá řidiči motorového vozidla o třech a více kolech pokračovat v jízdě až po nasazení protiskluzových (sněhových) řetězů na nejméně dvě hnací kola. Při předání vozidla si nechte ukázat nasazování od majitele a při jejich užití dbejte na pravidlo, že smíte jet maximálně rychlostí 50 km/h.

Značka pro sněhové řetězy

Usedněte za volant jako profík a nezapomeňte předvídat

Vůz připravený na zimu ale na zasněžených silnicích nestačí. Jak zvládat krizové situace za volantem se dozvíte v našem článku 10 tipů pro jízdu na sněhu a náledí

Už víte jaké vozidlo si půjčíte na zimní dovolenou na horách? Je libo dodávku pro partu nadšených snowboarďáků nebo pohodlné SUV pro rodinu s dětmi? Pokud si nevíte rady s výpůjčkou, napište nám e-mail nebo nám zavolejte na zákaznickou linku na čísle +420 220 311 769 a my vám s volbou vhodného mazlíka poradíme.

Sdílejte tento článek

Zůstaňte s námi v kontaktu

Aby vám neunikly žádne novinky, zanechte nám prosím svůj email. My na oplátku slibujeme, že vám nebudeme spamovat schránku. :-) 

HoppyGo s.r.o. se sídlem Řehořova 4, 130 00 PRAHA 3
IČ 066 28 664
COPYRIGHT 2018 ©HoppyGo s.r.o