Trójmiasto i okolice – zakątki warte odkrycia

Urokliwe Trójmiasto to nie tylko Neptun, popularny Monciak i najdłuższe w Europie molo czy słynny Dar Pomorza. Aglomeracja Gdańska, Sopotu i Gdyni posiada wiele ciekawych miejsc, wartych odkrycia przez miejscowych i podróżnych. Okoliczne lasy i parki, kilometry piaszczystych plaż, bliskość otwartego morza to tylko kilka powodów, by wyrwać się z miasta i odpocząć.

Wyprawa nad morze w sezonie letnim bez plażingu i parawaningu? Brzmi jak gratka dla samotników lub tych, którzy chcą pobyć blisko natury, odpocząć od miejskiego zgiełku i naładować baterie na kolejne tygodnie. Gdzie w okolicach Trójmiasta znajdziemy urokliwe zakątki, które wyglądają jak z bajki?

Rewa

Kilkanaście kilometrów od centrum Gdyni znajduje się mała mieścina – Rewa. Miejscowość jest ulokowana na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, od południa graniczy z rezerwatem przyrody Mechelińskie Łąki. Jako alternatywa dla trójmiejskich kąpielisk, jest świetną bazą pod naukę i praktykę kite- lub windsurfingu. Spacer piaszczystą plażą na Cypel Rewski (w gwarze Szpyrk lub Szperk), malowniczo wcinający się w taflę Zatoki Puckiej, to nie tylko okazja do ruchu na zdrowym powietrzu, odpoczynku, ale też świetny plener do zdjęć. W tej pomorskiej wsi znajduje się także Aleja Zasłużonych Ludzi Morza, na końcu której postawiono Krzyż Morski. Dziś stanowi on ważny znak nawigacyjny.

Hel

Z Trójmiasta na Hel prowadzi piękna trasa Półwyspem Helskim, przez lasy i tereny zielone. Momentami, w najwęższych odcinkach, z obu stron otacza nas bezkres błękitnej wody. Po drodze warto zatrzymać się i zwiedzić nadmorskie kurorty m.in. Władysławowo, Chałupy, Jastarnię czy Juratę. Zwieńczeniem wyprawy będzie najdalej położony na Mierzei Helskiej – Hel. Warto przejść się promenadą na Cyplu, podziwiając wydmy, plażę i dotrzeć do punktu, w którym wody Zatoki Puckiej mieszają się z falami Bałtyku. Spacerując po okolicznym lesie, można zobaczyć latarnię morską i bunkry – eksponaty Muzeum Obrony Wybrzeża. Na zakończenie wycieczki warto odwiedzić Fokarium – szczególnie w porze karmienia, połączonego z wykładem edukacyjnym.

Wyspa Sobieszewska

Położona w obrębie administracyjnym Gdańska Wyspa Sobieszewska to istna mekka miłośników flory i fauny. Piękne plaże, rezerwaty przyrody, ostoje ptactwa. To właśnie tu, w rezerwacie „Mewia Łacha”, będącym jedynym w Polsce regularnego i stałego występowania fok, można spotkać te ssaki morskie w ich naturalnym środowisku. Wyspa Sobieszewska to również świetny punkt obserwacji ornitologicznych – w rezerwacie Ptasi Raj znajduje się ponad 200 gatunków, z czego 45 tu gniazduje. Na terenie rezerwatu znajduje się ścieżka przyrodniczo-edukacyjna o długości około 6 km. Dzięki tablicom informacyjnym można dowiedzieć się najważniejszych informacji o występującej tu florze i faunie.

Klif Orłowski

Na terenie Gdyni, w dzielnicy Redłowo, znajduje się przepiękny klif. Z jego szczytu rozpościera się niesamowity widok na całą zatokę, sopockie Molo czy Gdańsk. W pogodny, bezchmurny dzień bystre oko wypatrzy też Mierzeję Helską. Z klifu biegnie trasa spacerowa brzegiem morza do oddalonego o około 5km Sopotu. Niestrudzonym polecamy dłuższą trasę od mola w Orłowie do mola w gdańskim Brzeźnie. W linii prostej to 10 km. Trudy wyprawy rekompensują piękne widoki, relaksujący szum fal i świeże, morskie powietrze.

Sztuka na Zaspie

Eksploratorom miejskich zakamarków, polecamy wyprawę do gdańskiej Zaspy. Z pozoru niepozorne blokowisko skrywa piękne murale. Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie to zintegrowana galeria „pod chmurką”, składająca się z blisko 60 wielkoformatowych murali na ścianach bloków oraz kilkunastu aranżacji wejść do klatek. Sztuka w przestrzeni publicznej miała być pomysłem na odczarowanie negatywnego postrzegania betonowej dżungli wysokich na kilkanaście pięter budynków mieszkalnych. Z mapą w ręce lub bez – spacer w labiryncie wielkoformatowych murali to pozycja obowiązkowa dla każdego fana sztuki ulicznej.

W wiele z tych miejsc dojedziesz pociągiem lub komunikacją miejską. Ale jeśli zależy Ci zarówno na komforcie podróży, jak też bezpieczeństwie i zdrowiu, a nie posiadasz własnego samochodu, wybierz auto z szerokiej gamy dostępnych modeli w aplikacji HoppyGo. Bez względu na to, z kim chcesz dzielić te niezapomniane wrażenia, na naszej platformie znajdziesz samochód, który spełni Twoje oczekiwania.

Czym jest HoppyGo?

HoppyGo to innowacyjna platforma wynajmu aut w formule peer-to-peer, łącząca ludzi posiadających samochody z tymi, którzy chcą z nich korzystać, kiedy potrzebują. Dzięki aplikacji mobilnej użytkownicy HoppyGo mogą łatwo i wygodnie wypożyczać auta na każdą okazję bezpośrednio od właścicieli w ich okolicy – na jeden lub kilka dni, a nawet dłużej. Jednocześnie HoppyGo umożliwia właścicielom bezpieczny wynajem samochodów wyłącznie zweryfikowanym użytkownikom społeczności. Wszystko realizowane jest przy użyciu aplikacji, bez papierowych umów, a każdy wynajem jest ubezpieczony. Społeczność HoppyGo tworzą ludzie, którzy współdzieląc auta, pomagają ograniczać ich liczbę w miastach, chronić środowisko oraz dbać o jakość powietrza. W odróżnieniu od tradycyjnego car sharingu, system peer-to-peer nie wprowadza bowiem nowych pojazdów, a pozwala lepiej wykorzystywać te, które już są w użytkowaniu.

Udostępnij ten wpis