Tipy na podzimní aktivity a výlety 2021

Léto a letní počasí je definitivně za námi. Rtuť teploměru padá, počet vrstev oblečení na nás roste. To ale neznamená, že výletům odzvonilo! Máme pro vás super tipy, co dělat během tohoto období.

Létání s drakem

Představte si scénu jako z ilustrace Josefa Lady – poskakující děti, barevné listí a poletující draci. Myslíme si, že tohle může být příjemná zábava pro všechny věkové kategorie, dokonce může podporovat mezigenerační spolupráci.

Historie pouštění draků je opravdu stará, sahá totiž do 4. tisíciletí př. n. l. do oblasti dnešní Číny a Japonska. Obecně ve východní Asii mají draci zajímavou minulost. Kromě zábavy pro ratolesti byli draci v minulosti používání k celé řadě dalších účelů, od vojenského fotografování či chytání blesků až po tahání povozů.

Pokud ale chcete pouštět draka jen tak (aktivity typu “vojenská špionáž” či “chytání blesků” opravdu nedoporučujeme), stačí model rychle vyrobit, popř. koupit hotový, vyrazit na nejbližší větší volné prostranství za průměrně větrného dne a o zábavu na odpoledne je postaráno.

Můžete také vyrazit na Drakiády, které slibují přehlídku krásných motivů a ukázku dovedností nejlepších dračích pilotů. Jedna taková akce proběhne 25. září kousek za Brnem, v obci Bořitov. 

Muž, který pouští draka

Houbaření

Prší? Tak jděte na houby! Tato typická česká kratochvíle je velmi oblíbená během tohoto ročního období. O co více, posledních pár dní bylo deštivo, tedy ideální podmínky pro houby.

Pokud nejste zdatní houbaři, doporučujeme nejdříve probrat weby, které se tématikou zaobírají. Asi není třeba dodávat, že některé houby nejsou jedlé a některé jsou dokonce jedovaté. Současně je třeba vědět, kde hledat. Čeští houbaři si za tímto účelem vytvořili několik map, kde sdílí informace. Například zde najdete skvělé tipy, kam vyrazit a co sbírat a čemu se vyhnout.

Vyrazte na sběr hub

Sběr jablek

Obsypané jabloně jsou společně se zbarveným listím dalším symbolem podzimu. Jablka jsou výborným zdrojem vitamínů a dalších, pro tělo důležitých, látek. Můžete je jíst samotné, dělat z nich kompoty, mošt či připravit štrůdl a jiné dobroty. My se podíváme, kdy a kam na menší sklizeň vyrazit a jak je možné jablka skladovat.

Pokud jsou jablka podzimní, jejich sběr může začít už v první polovině září, u zimních odrůd je třeba počkat až do konce září, resp. začátku října. Zralá jablka na jabloni poznáte jednoduše, utrhnutí ovoce by mělo jít snadno – pouze zatočíte jablkem a stopka se lehce přetrhne. Můžete sbírat i plody ze země, drobné vady na kráse a otlučení ničemu nevadí.

Plody, které jste sebrali ze stromu, je možné také skladovat k pozdější konzumaci. Je však potřeba dodržet ideální teplotu mezi 2 – 8 °C a vlhkost kolem 80% ve větraných místnostech. Teploty by se neměly dostat pod bod mrazu. Plody, které jste sebrali ze země, je třeba zkonzumovat ihned.

Jak sbírat a skladovat už víte, kam ale vyrazit na samotný sběr? Ať už jste odkudkoliv, je velká pravděpodobnost, že ve vaší blízkosti jsou jabloně ve veřejném prostoru a jejich zralé plody zejí samotou. Web Na Ovoce vytvořil skvělou mapu, která stromy či keře na veřejných prostranstvích mapuje a navede vás na místa, kde ovoce posbírat. Nezapomeňte si také přečíst jejich kodex sběrače a do mapy zadat stromy, které možná ještě nebyly zmapovány.

Můžete také vyrazit za samosběrem na některou farmu ve vašem okolí. Ceny jsou samozřejmě podstatně nižší, plody čerstvé, a ještě podpoříte lokální producenty.

Sběr jablek

Doba dýňová

Podobně jako u jabloní, tato část podzimu je chvíle, kdy probíhá sklizeň dýní. Jejich sběr začíná podle odrůdy už na konci srpna a typicky trvá asi dva měsíce.

Zralé dýně poznáte snadno. Musí mít výraznou barvu s tvrdou a matnou slupkou s vyschlým a dřevnatým stonkem. Neberte dýně, které nejsou vyzrálé, můžete riskovat, že vám shnijí. Pokud dýně vyrazíte sklidit, je dobré je dobře umýt od zeminy a pokud přeje počasí, tzv. dosušit, tedy nechat je venku na pár dnů. Když prší, můžete je dát třeba na půl hodiny na 30 °C do trouby nebo je položit ke kamnům. Dejte ale pozor, abyste je neupekli. Poté je můžete skladovat na místech s teplotami kolem 10 – 18 °C a vlhkostí vzduchu mezi 50 – 75%.

Na rozdíl od jabloní dýně typicky nenajdete na veřejně dostupných prostranstvích. Můžete ale vyrazit na samosběr či koupit již sklizené dýně. Níže máme pár farem, kde dýně můžete sklidit nebo koupit. V každém případě se jedná o skvělá místa na výlet.

  1. Zahradní centrum Komárov – kousek od Opavy, samosběr probíhá v pondělky a středy 8 – 12 hod
  2. Dýňová farma Bykoš – kousek od Berouna, víkendy 10 – 17 hod., k zakoupení jsou i jídla z dýní a je zde také možnost projít se kukuřičným labyrintem
  3. Farma Blatnička – kousek u Uherského Hradiště, možnost objednání dýní a jiné zeleniny a ovoce
Dýně

Vinobraní

Následující tipy jsou pouze pro ty, kteří neřídí. Pokud bude usedat za volant, alkohol vynechte.

Podzim v Česku se tradičně nese také ve znamení slavností vína a vinobraní. Ať už vyrazíte kamkoliv, můžete se těšit na výborná mladá vína, burčák a mošty.

Hlavní sezóna vinobraní je právě v probíhá a seznam všech akcí můžete najít zde.

Vinobraní

A pokud zrovna prší a vy nevíte, co podniknout, mrkněte na naše tipy pro špatné počasí. 

Co je to HoppyGo? 

HoppyGo je platforma na sdílení aut, která spojuje ty, kteří si chtějí auto občasně půjčit s majiteli, kteří své auta nepoužívají každý den. Uživatelé tak mohou využít automobily, které by jinak stály na parkovišti. Na druhé straně majitelé mohou tímto způsobem řešit náklady na vlastnictví svého vozu či si dokonce zajistit vedlejší příjem.

Na platformě je k dispozici přes 2500 vozů veškerých kategorií a značek. Jako uživatel tak máte možnost si vybrat mezi luxusními i dostupnými vozy, sportovními, obytnými anebo rodinnými auty či městskými hatchbacky. Zkrátka u nás najdete cokoliv, co zrovna potřebujete.

Sdílejte tento článek na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin