Szlakiem najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska

Jak mówią statystyki – Polska zamkami stoi. Spośród przeszło 400 z nich, aż 25% znajduje się w malowniczym regionie Dolnego Śląska, który właśnie z tego powodu nazwano polską Doliną Loary. Wybierając się w podróż tropem dolnośląskich warowni, natrafimy na prawdziwe perły – niezależnie od tego, czy zostały odnowione, czy są już ruinami i to jak wyglądały w czasach świetności możemy sobie jedynie wyobrazić. Położone w przepięknych okolicach i blisko natury, stanowią nie lada gratkę dla miłośników historii, jak również dla wszystkich tych, którzy cenią sobie wyjątkowe widoki. Każdy z zamków skrywa niezwykłą przeszłość, często owianą tajemnicami i legendami. Przyjrzymy się bliżej wybranym obiektom.

Żeby poznawać uroki polskich zamków, nie trzeba posiadać samochodu na własność. Wystarczy pobrać aplikację HoppyGo i cieszyć się swobodą podróżowania na własnych zasadach, mając dostęp do setek aut – na podróże małe i duże.

Zamek Czocha

Ta wyjątkowo zagadkowa twierdza Dolnego Śląska położona jest w miejscowości Sucha nad Jeziorem Leśniańskim. Wieść niesie, że to podobno najbardziej nawiedzony zamek w całej Polsce! Spotkasz tam zjawy każdej maści – począwszy od białej damy, poprzez ducha dziecka z zamkowego kominka, czy nawet cały pochód niewiernych żon i upiorów. Zwiedzając zamek z pewnością poznasz ich losy. Ale to nie wszystko! W podziemiach już jakiś czas temu odkryto rozległą sieć tajemniczych korytarzy, których przeznaczenie nie jest do końca znane i choć do tej pory znaleziono kilkanaście, szacuje się, że może być ich łącznie nawet 30. Pikanterii dodaje fakt, że Zamek Czocha nadal może skrywać bogactwa i kosztowności należące do jego pierwotnego właściciela – Gütschowa. Choć zostały częściowo rozkradzione zaraz po wojnie, najprawdopodobniej sporo z nich pozostało w zamku – ukrytych w zamurowanych komnatach.

Zamek Grodziec

Usytuowany na jednym ze wzniesień w malowniczym regionie Pogórza Kaczawskiego,  zwanego również Krainą Wygasłych Wulkanów. Był niegdyś wspaniałą warownią między Złotoryją i Bolesławcem. Pierwsze wzmianki o tym obiekcie pochodzą już z XII wieku. Dziś stanowi wspaniałą atrakcję turystyczną. Niektórzy cenią sobie to, że można podjechać pod zamek samochodem i zatrzymać się na parkingu tuż przy bramie wjazdowej. Inni wolą zdobyć fortecę pieszo. Zamek Grodziec był planem zdjęciowym dla wielu międzynarodowych produkcji filmowych, a także dla szwedzkiego, średniowiecznego reality show. Program odniósł taki sukces, że prawa do niego zakupiły telewizje z wielu krajów europejskich. Z pewnością plener zdjęciowy miał tutaj duże znaczenie. Latem na zamku organizowanych jest wiele wydarzeń, m.in. turnieje rycerskie, Święto Wina i Miodu Pitnego czy spotkanie Instytutu Magii. Można tutaj przenocować i skosztować wybornych dań zamkowej kuchni.

Zamek Wleń

Posadowiony na wzgórzu w Dolinie Bobru, między Jelenią Górą a Lwówkiem Śląskim, zwany także Zamkiem Lenno – został uznany za najstarszą twierdzę w Polsce. Ma ponad 800 lat. Murowana warownia pochodzi z II połowy XII wieku, jednakże w tym miejscu już dwa wieki wcześniej istniał drewniany gród obronny, później przebudowywany. Do naszych czasów zachowały się fragmenty murów z przełomu XII i XIII wieku. W okresie świetności zamku mierzyły one nawet do 12 m wysokości! Dziś możemy już tylko podziwiać ruiny, które były świadkami fascynującej historii. Obecnie zamek Wleń dostępny jest dla zwiedzających, a przy dobrej  pogodzie z zamkowej baszty zobaczymy Karkonosze, Góry Kaczawskie i Pogórze Izerskie.

Zamek Chojnik

Zbudowany w XIII wieku, początkowo był to dwór myśliwski o celach obronnych. Nazwa  Chojnik idealnie pasuje do tego miejsca, bowiem aby dotrzeć na szczyt, gdzie położony jest zamek, trzeba pokonać jeden z czterech szlaków, które prowadzą przez gęsty, świerkowy las. Przez wiele lat zamek pełnił rolę obronną, a dzięki swojemu usytuowaniu na stromym, skalistym zboczu otoczonym urwiskiem – tzw. Piekielną Doliną, był celem niezwykle trudnym do zdobycia. Z miejscem tym związana jest również legenda o księżniczce Kunegundzie, która miała tu niegdyś zamieszkiwać. Zamek Chojnik to miejsce, do którego dotrą jedynie najwytrwalsi. Droga na szczyt jest stroma i wymagająca wysiłku. Jednak widok, jaki czeka po wejściu na zamek jest absolutnie wart każdego trudu. Nie zapomnij zabrać ze sobą aparatu!

Zamek Bolków

Położony w powiecie jaworskim nad ostrym urwiskiem gotycki zamek Bolków to dobrze zachowana dawna warownia książąt legnickich. Podobno warownia na zamkowym wzgórzu istniała już w IX wieku, ale nie istnieją żadne źródła, które mogłyby to potwierdzić. Pierwsza potwierdzona wzmianka pochodzi dopiero z 1227 roku. Zamek kryje w sobie wiele tajemnic, które do dziś pozostają nierozwiązane. Według legendy, w tajemniczym podziemnym tunelu łączącym Bolków z pobliskim zamkiem Świny ukryto cenne skarby. Drugi skarb, który miał podobno zostać ukryty w warowni, pochodzi z czasów II wojny światowej. Obecnie Zamek Bolków z powodzeniem łączy w sobie historię z nowoczesnością. Odbywa się tu bowiem cyklicznie duże wydarzenie muzyczne. Co roku na przełomie lipca i sierpnia Bolków gości u siebie fanów gotyckiego rocka na jednym z największych festiwali tego typu w Europie. To czterodniowe święto dla miłośników electro, industrialu, gothic metalu i wspomnianego wcześniej gotyckiego rocka. Organizowany jest tu również Festiwal Podróżników Trzy Żywioły.

Zamek Książ

Wałbrzyski Książ to niewątpliwie najpiękniejsza perła i atrakcja turystyczna regionu, a jednocześnie największy zamek Dolnego Śląska. To też jedno z najbardziej popularnych miejsc w tej części Polski. Przez 400 lat obiekt był siedzibą jednego z najzamożniejszych niemieckich rodów – rodziny von Hochberg. Właśnie tu, w Książu, żyła najpiękniejsza kobieta w Europie – Daisy, znana również jako Angielska Stokrotka. W 1941 roku zamek został skonfiskowany przez władze III Rzeszy, by przygotować jego pomieszczenia dla Hitlera. Z tym czasem właśnie związanych jest wiele domysłów i legend. Podziemia zamku Książ od lat pozostają zagadką. Historia głosi, że miały być bowiem połączone z siecią podziemnych korytarzy w Górach Sowich w ramach projektu Riese. I choć częściowo zostały udostępnione do zwiedzania, nadal są jednym z najbardziej niedostępnych i tajemniczych miejsc na Dolnym Śląsku.

To tylko niektóre z ponad setki dolnośląskich zamków, które koniecznie trzeba zobaczyć, jeżdżąc po Polsce. W każdym z tych miejsc odbędziesz wyjątkową podróż w czasie. Idealne na rodzinny wyjazd, zachwycą też amatorów fotografii, miłośników historii i tych którzy kochają samotne spacery w wyjątkowych okolicznościach przyrody.

Czym jest HoppyGo?

HoppyGo to innowacyjna platforma wynajmu aut w formule peer-to-peer, łącząca ludzi posiadających samochody z tymi, którzy chcą z nich korzystać, kiedy potrzebują. Dzięki aplikacji mobilnej użytkownicy HoppyGo mogą łatwo i wygodnie wypożyczać auta na każdą okazję bezpośrednio od właścicieli w ich okolicy – na jeden lub kilka dni, a nawet dłużej. Jednocześnie HoppyGo umożliwia właścicielom bezpieczny wynajem samochodów wyłącznie zweryfikowanym użytkownikom społeczności. Wszystko realizowane jest przy użyciu aplikacji, bez papierowych umów, a każdy wynajem jest ubezpieczony. Społeczność HoppyGo tworzą ludzie, którzy współdzieląc auta, pomagają ograniczać ich liczbę w miastach, chronić środowisko oraz dbać o jakość powietrza. W odróżnieniu od tradycyjnego car sharingu, system peer-to-peer nie wprowadza bowiem nowych pojazdów, a pozwala lepiej wykorzystywać te, które już są w użytkowaniu.

Udostępnij ten wpis