Po stopách Hollywoodských trháků v ČR

Koupaliště jsou plná, pláže kolem nádrží a jezer také praskají ve švech. Dokonce i některé horské stezky připomínají přeplněnou tramvaj. Letní sezóna je očividně v plném proudu a tato skutečnost nás vedla k hledání alternativních destinací na krátké výlety. Tentokrát jsme se nechali inspirovat vyloženými profesionály na hledání krásných a atraktivních míst – skauty filmových lokací. V tomto příspěvku vám ukážeme několik snímků stříbrného plátna, které se natáčely ve vaší těsné blízkosti a tyto místa definitivně stojí za návštěvu.

Králíček Jojo

Oscarový Králíček Jojo musí být součástí tohoto seznamu už jen proto, že zkrátka jde o skvělý film. Tato válečná drama komedie vypráví příběh o malém chlapci Jojo z Hitlerjugend a o jeho jasné ambici – stát se příkladným nacistou. S tímto mu pomáhá i jeho imaginární přítel, poněkud hloupý Adolf Hitler. Společně s podobně oddanými vrstevníky pálí nevyhovující literaturu a učí se jak poznat rysy židů na základě nacistických pseudověd. S vývojem situace a postupem času však Jojo začne mít pochyby o ideálech nacismu a dostávat se do konfliktů i se svým “kamarádem” Adolfem.

Možná vás při sledování mistrovského díla Taika Waititi napadlo: „To vypadá jako u nás na náměstí!“. Nejde o náhodu, neboť snímek byl téměř celý natočený v tuzemsku. Značná část natáčení proběhla v severozápadních Čechách, konkrétně potom v centru Žatce, který se nám zdá jako super destinace na víkendový výlet.

Stejně jako lokační skauty vás Žatec může nalákat svým malebným historickým jádrem a renesanční architekturou. Z památek určitě musíme zmínit barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie na hlavním náměstí, jehož doložená historie sahá až do počátku 13. století.

Neměli byste minout také tamní synagogu z druhé poloviny 18. století. Jedná se o druhou největší synagogu v ČR, hned po té v Plzni. Má i silnou vazbu k tématice filmu, byla totiž vypálena během Křišťálové noci v listopadu 1938.

Žatec má v rukávě ještě jedno eso. Společně se zajímavou architekturou a fascinující historií je také centrem produkce piva. Město má téměř tisíc let starou historii vaření chmelových produktů a místní si tuto tradici rádi připomínají. Výborným příkladem může být Chrám chmele a piva, který nemůžete minout. Ovšem řidiči si budou muset ochutnávku nechat ujít.

 

Casino Royale

„Dvojitá nulo! Nabij svůj Walter PPK, máš práci ve Varech!“ I tak by mohla znít cynická výměna
názorů mezi Agentem 007 a postavy Q z technické divize, když James odjíždí na svoji první misi s cílem rozšifrovat finanční toky teroristických organizací.

Novodobá bondovka na náměty románu Iana Flemigna se z velké části natáčela v České republice. Asi nikomu neunikl Hotel Pupp, klenot Karlových Varů, který je středobodem dění celého filmu. Zde se odehrává napjatá hra Pokeru se záporákem Le Chiffre, kde se Bond snaží neprohrát značnou část britské státní pokladny.

Při návštěvě Karlových Varů se určitě projděte po kolonádě a užijte si krásnou architekturu budov v centru města. Zážitkem bude i ochutnávka místních pramenů. Pokud byste rádi viděli město z ptačí perspektivy, tak by vám vyhlídky Jelení Skok nebo Diana neměly uniknout. 

Karlovými Vary však cesta agenta 007 po ČR nekončí. Další zásadní scéna se odehrává kolem goticko-románského hradu Loket z 13. století a stejnojmenného městečka uprostřed Českého ráje, které také stojí za návštěvu.

Obě místa jsou krásná a jen kousek od Prahy. Pokud chcete opravdu být jako Agent 007, potom směle doporučujeme zvolit vhodný typ dopravního prostředku – Aston Martin DB9.

 

Letopisy Narnie

I žánr fantasy neminul Českou republiku. Na náměty knih Cliva Staplese Lewise byla v naší domovině natočena série Letopisy Narnie. První z dílů představuje příběh čtyř sourozenců, kteří se díky magické skříni dostali z ospalého anglického venkova do Narnie. Tento magický a mírumilovný svět trpí pod kletbou čarodějnice Jadisy, která všechny odsoudila k nekonečné zimě. Právě anglická čtveřice se rozhodne bojovat za Narnii a osvobodit ji od tvrdé nadvlády Jadisy.

Byť je Narnie prezentována jako paralelní svět, ve skutečnosti se jednalo o severní a východní Čechy, konkrétně o Adršpašské skály a České Švýcarsko.

Během filmu měli diváci možnost několikrát vidět dominanty obou míst, mimo jiné Pravčickou bránu i úzké průchody mezi skalními útvary Adršpachu.

Obě destinace jsou skvělým místem pro milovníky pěší turistiky nebo cyklistiky všech úrovní. Vyznavači boulderingu či horolezectví si zde také přijdou na své. Parky disponují obrovskou řadou značených cest pro návštěvníky. V případě Českého Švýcarska doporučujeme svezení na lodičkách skrze Edmundovy a Divoké soutěsky. Při návštěvě Adršpachu definitivně nezapomeňte na Pískovnu, skalní jezero s průzračnou vodou. 


Spider-man: Daleko od domova

V posledním pokračování série Spider-mana Peter Parker opouští New York a v rámci školního výletu navštěvuje Evropu, včetně České republiky. Těší se na zaslouženou dovolenou a doufá, že právě tento výlet bude jeho možnost zapůsobit na svoji kamarádku Mary Jane. Poměrně rychle se však ukáže, že padouchové neberou ohledy na Peterovu dovolenou a on jim musí čelit i na starém kontinentu.

Byť by se při sledování filmu mohlo zdát, že Spider-Man navštívil jen Prahu, opak je pravdou. Mnoho scén, které se tváří jako Rakousko či Nizozemsko byly točeny právě v české kotlině a mimo hlavní město. Značná část „pražských scén“ byla natočena v Liberci. Několik zásadních střetů Spider-mana s hlavními zloduchy zachycuje skvostnou neorenesanční radnici města z konce 19. století v pozadí na hlavním Sokolském náměstí. 

 

Při návštěvě určitě nemiňte ani Valdštejnské domky, sérii trojice částečně roubených domů z konce 17. století. Najdete je ve Větrné ulici, poblíž hlavního náměstí. Žádný průvodce Libercem by nebyl kompletní bez zmínky o výšlapu na horu Ještěd. Ta nabízí úžasný výhled do krajiny kolem i na město samotné a v restauraci televizního vysílače se můžete odměnit něčím dobrým za fyzicky náročný výstup (na vrchol se dá dojet i autem).  

Po cestě se můžete zastavit i na Kokořínsku, konkrétně ve vesnici Dobřeň, kde se filmovaly zmíněné rakouské scény.

Představili jsme vám čtyři skvělé destinace nedaleko Prahy, které se dokonce objevily i v Hollywoodských blockbusterech posledních let. Pokud hledáte další inspiraci pro jiné výlety v Česku, navštivte náš portál #dovolenadoma

Nezapomeňte si na svůj výlet také půjčit ideální auto. Mrkněte třeba na BMW 3, které perfektně kombinuje dostatek pohodlí, prostoru i příjemné jízdní vlastnosti.  
SLEDUJTE NÁS NA INSTAGRAMU