Nocleg pod chmurką – złote zasady udanego biwakowania

Wakacje trwają w najlepsze! Trend spędzania urlopu na łonie natury rośnie od zeszłego roku i potwierdza ogólną tendencję do niezależnego podróżowania. Ciekawą alternatywą dla obleganych miejsc noclegowych, może być więc wypad pod namiot, wynajęcie domku letniskowego czy tzw. caravaning. W zaciszne miejsca trzeba jednak dojechać na własną rękę i nie zawsze jest to możliwe przy wykorzystaniu komunikacji zbiorowej.

Aby korzystać z uroków wakacyjnych wyjazdów, nie trzeba posiadać samochodu na własność. Wystarczy pobrać aplikację HoppyGo i cieszyć się swobodą podróżowania na własnych zasadach, mając dostęp do setek aut – na podróże małe i duże.

Na dziko lub z zapleczem

Jeśli ruszamy się pod namiot, musimy zdecydować, czy wolimy bliskość przyrody i niezależność, czy jednak wybieramy udogodnienia, które oferują pola namiotowe. Warto pamiętać, że od maja br. Lasy Państwowe udostępniły nowe tereny przeznaczone do biwakowania. Łącznie jest ich już blisko 500 na terenie całego kraju – jest więc w czym wybierać. Nasz „pobyt” w lesie należy zgłosić, jeśli planujemy rozbijać namiot w grupie większej niż 9 osób i na dłużej niż 2 noce. Krótkie wypady w kameralnym gronie można więc organizować spontanicznie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Pole namiotowe może lepiej sprawdzić się w przypadku początkujących lub rodzin z dziećmi. Niektóre posiadają pełne zaplecze kuchenno-sanitarne, inne udostępniają tylko utwardzoną powierzchnię, idealną do rozbicia namiotu oraz parking dla samochodów, kamperów czy przyczep kempingowych. 

To jak? Wygoda czy przygoda? ☺

Sprawny sprzęt i zapasy

Niezależnie od tego, czy wybierzemy nocleg w środku lasu (w wyznaczonym do tego miejscu!) czy na zorganizowanym polu namiotowym, musimy zadbać o odpowiedni sprzęt i akcesoria. Namiot, karimaty, śpiwory to elementy, o których nikomu nie trzeba przypominać. Warto jednak zabezpieczyć się na okoliczność załamania pogody, wziąć ze sobą latarkę, środki odstraszające komary i kleszcze, ale też scyzoryk lub nóż oraz narzędzia nawigacyjne – kompas, mapy, GPS.

Jeśli dopisze nam szczęście i noc będzie bezchmurna i pogodna, zaciemnione miejsce z dala od miasta będzie idealne na letnie obserwacje gwiazd i Perseidów. Ich wielka kumulacja co roku przypada w sierpniu – by dojrzeć spadające gwiazdy i wypowiedzieć życzenie, nie będziemy nawet potrzebować specjalistycznego sprzętu.

Pamiętajmy też o zrobieniu zapasów, szczególnie jeśli planujemy dłuższy wyjazd i nie zamierzamy robić zakupów na bieżąco. Resztki jedzenia zabierzmy ze sobą – leśna zwierzyna nie gustuje w ludzkich przysmakach ☺

Porządek musi być!

Puste opakowania, plastikowe i szklane butelki, puszki czy konserwy – jadąc pod namiot choćby na jedną noc musimy zabrać ze sobą prowiant i inne akcesoria. Spakujmy też worki lub reklamówki, do których na bieżąco będziemy wkładać produkowane przez nas śmieci. Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy ich w miejscu naszego biwakowania, chyba że zostało ono wyposażone w kosze lub kontenery. Śmiecenie w lesie to nie tylko wstyd i brak poszanowania tego miejsca, ale też wykroczenie, z którym wiążą się przykre konsekwencje – kara grzywny bądź pozbawienia wolności. Swój mały bałagan zabierzmy więc ze sobą, żeby przypadkiem segregacja śmieci nie poszła… w las!

Płonie ognisko w lesie

Pieczona kiełbaska czy ziemniaki prosto z ogniska to prawdziwe rarytasy – jednak zanim rozpalimy w lesie ogień, sprawdźmy miejsca, w których jest to dozwolone. W tym celu najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Zabezpieczmy nasze ognisko kamieniami i umieśćmy je w odpowiedniej odległości od drzew. Pod koniec biesiadowania trzeba koniecznie ugasić płomień, zalewając go wodą, a następnie zasypując piaskiem. Dla bezpieczeństwa sprawdźmy, czy wygaszone ognisko przestało się tlić. W 2019 roku w Polsce odnotowano 9635 pożarów lasów. Przyczyną blisko połowy z nich było podpalenie. Dbajmy o nasze zielone płuca i bądźmy odpowiedzialni.

Wybierz miejscówkę, spakuj plecak i ruszaj w drogę! Na platformie HoppyGo znajdziesz auta na każdą okazję – również modele typu kombi, VAN i SUV – idealne na rodzinny wypad pod namiot. Nie zwlekaj z rezerwacją, skontaktuj się z właścicielem wybranego przez siebie auta czym prędzej, by nic nie zakłóciło pozostałych elementów urlopu pod chmurką.

Czym jest HoppyGo?

HoppyGo to innowacyjna platforma wynajmu aut w formule peer-to-peer, łącząca ludzi posiadających samochody z tymi, którzy chcą z nich korzystać, kiedy potrzebują. Dzięki aplikacji mobilnej użytkownicy HoppyGo mogą łatwo i wygodnie wypożyczać auta na każdą okazję bezpośrednio od właścicieli w ich okolicy – na jeden lub kilka dni, a nawet dłużej. Jednocześnie HoppyGo umożliwia właścicielom bezpieczny wynajem samochodów wyłącznie zweryfikowanym użytkownikom społeczności. Wszystko realizowane jest przy użyciu aplikacji, bez papierowych umów, a każdy wynajem jest ubezpieczony. Społeczność HoppyGo tworzą ludzie, którzy współdzieląc auta, pomagają ograniczać ich liczbę w miastach, chronić środowisko oraz dbać o jakość powietrza. W odróżnieniu od tradycyjnego car sharingu, system peer-to-peer nie wprowadza bowiem nowych pojazdów, a pozwala lepiej wykorzystywać te, które już są w użytkowaniu.

Udostępnij ten wpis

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter