Kolem republiky bílou stopu

V minulých dvou článcích jsme se věnovali výhradně lyžařům a snowborďákům. Dnes napravíme náš dluh vůči milovníkům bílé stopy. Vybrali jsme pro vás několik tras, které zaručeně potěší nejen každého majitele běžek, ale také filmové fanoušky. Nasaďte soupažný styl a prosvištěte se námi kolem republiky.

Středobrdskou magistrálou nebo Českou Sibiří?

Naší jízdu zahájíme blízko Praze, protože chápeme, že ne každý má čas vyrazit po D1 (která je navíc plná nečekaných nástrah) na Moravu nebo i dál. Zamiřte tedy po D4 na jihozápad a zkuste Středobrdskou magistrálu udržovanou v zimních měsících lokálním spolkem milovníků běžek.  Do stopy naskočte v Zaječově odkud vás trasa povede přes Orlov, vrchol Velkého Toku až k hájovně Carvánka. Cílovou rovinkou je hornické město Příbram.

Když už je venku zima jak na Sibiři, tak proč nezkusit objevit tu Českou kousek od Miličína.

Pokud toužíte vidět Sibiř, tak nemusíte do Ruska. Stačí dojet na půl cesty mezi Benešovem a Táborem, kde na vás čekají perfektně udržované, mírně zvlněné trasy v délce pětašedesát až osmdesát kilometrů. Komu oblast, poeticky zvaná Čertovo břemeno nestačí a hledá větší výzvu, ať pokračuje na Šumavu. Naším favoritem je cesta kolem Prášilského jezera, které je schováno u paty kopce Poledník. Nečekejte žádné pohodové bruslení, ale drsné převýšení na jehož konci je slunného počasí nádherný výhled na Velký Javor v sousedním Německu.

Severské stopy nejsou jen pro Rapla

Učarovaly vám pochmurné záběry z natáčení krimiseriálu Rapl? Tak vězte že první série se natáčela v několika z níže zmíněných lokacích. V bílých stopách zločinu se lze projet například u Kladských rašelinišť v srdci Slavkovského lesa. Pohodlná cesta vás povede okolo staveb v alpském stylu v osadě Kladská, zamrzlých jezírek a Dlouhé stoky.

Vrah se skrývá v polích, teda v krušnohorských lesích. Vyrazte po jeho bílých stopách.

Znám jedno místo to běžkařů ráj, je to dost blízko, Ústecký kraj.

Chomutovsko a Mostecko jsou aktuálně velmi oblíbenou filmařskou kulisou, což dokazuje nejen zmíněný seriál Rapl, ale také Most. Až pojedete brázdit vrcholky Krušných hor, nezapomeňte navštívit zdejší špatně přestěhovaný kostel a nasát jedinečnou atmosféru v Severce. Pak si vyrazte vyčistit plíce a okusit krásu desítek běžeckých stop, o které s láskou pečuje lokální Krušnohorský spolek. Za zkoušku stojí střediska Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, okolí přehrady Fláje, Bouřňák a Adolfov. Komu to stále nestačí, může si zabruslit na Děčínském Sněžníku, v nedalekém Ostrově a Tisé, kde se natáčel první díl Letopisů Narnie.

Od Orlických Hor po Valmez

Východní cípy republiky si projedeme na závěr. V Orlickém Záhoří na Rychnovsku najdete nejdelší osvětlený okruh pro běžkaře v délce 4,5 kilometru. Fajn bonusem je parking a vstup zdarma. Vyhlášené běžecké okruhy na vás čekají i v Koutech nad Desnou. Areál položený v třinácti stech metrech zaručuje perfektní sněhové podmínky. Kromě toho se ještě stihnete pokochat přečerpávací elektrárnou Dlouhé Stráně.

Malebné Vsetínské vrchy nebo Rychlebské hory? Obojí čekají na objevení.

Jezdíte do Rychlebských hor jen v létě na kola? Tak to zkuste letos i zimě a věřte nám, že na vás čeká parádní běžkařský zážitek. Projeďte se z Javorníku přes Borůvkovou horu a objevte krásu místních údolíček, výhledů do kraje a romantických zákoutí. Málo známá je také oblast Vsetínských vrchů. Zdejší bílá stopa začíná ve Valašského Meziříčí a dovede vás do malebného Rožnova pod Radhoštěm.

Aktuální sněhové zpravodajství a informace o upravenosti běžeckých tras najdete na našem partnerském webu Bílé stopy.  V případě, že potřebujete vhodný vůz pro zimní dovolenou, zkuste náš nový filtr Auto na hory. Pokud si nevíte rady s výpůjčkou, napište nám e-mail nebo nám zavolejte na zákaznickou linku na čísle +420 220 311 769 a my vám s volbou vhodného vozidla poradíme.