Kilka wskazówek jak jeździć bardziej EKO

Mobilność jest jednym z istotnych obszarów, mających duży wpływ na środowisko naturalne i klimat. Ludzie muszą się przemieszczać na terenie miast i pomiędzy nimi, a liczba osób podróżujących na ograniczonym obszarze miejskim stale wzrasta.

Rosnąca liczba pojazdów na ulicach powoduje korki. Stojące w nich samochody emitują ogromną ilość zanieczyszczeń, pogarszając jakość powietrza, którym oddychamy. Ale to nie koniec problemów. Kiedy wreszcie dotrzemy do miejsca docelowego, często nie mają gdzie zaparkować. Liczba samochodów jest już znacznie większa niż dostępnych miejsc parkingowych. Samochody stoją praktycznie wszędzie – blokując chodniki, ścieżki rowerowe, niszcząc trawniki… Brzmi znajomo?

Możesz jeździć samochodem bardziej ekologicznie 

Dla niektórych osób samochód jest jednak niezastąpionym środkiem transportu z uzasadnionych powodów. Nie wszędzie dociera komunikacja publiczna, czasami trzeba przewieźć większe albo ciężkie rzeczy. Niekiedy samochód jest jedynym dostępnym środkiem transportu dla osób z niepełnosprawnościami. Jeśli zależy Ci na środowisku, w którym żyjemy i chcesz jeździć bardziej eko, mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, jak korzystać z samochodu w sposób najbardziej przyjazny dla środowiska. 

Nie lekceważ stanu technicznego auta

Kluczem do ekologicznej jazdy jest w pełni sprawny technicznie samochód. Tylko wtedy możesz ograniczyć zużycia paliwa – dzięki temu Twoje auto wyemituje mniej szkodliwych substancji. Możemy znacznie zmniejszyć nasz wpływ na środowisko, utrzymując samochód w dobrym stanie technicznym i świadomie planując nasze podróże.

Regularnie kontroluj stan techniczny

Jeśli chcesz zużywać mniej paliwa, czyli oszczędzać pieniądze i lepiej chronić klimat, zadbaj o częste przeglądy techniczne. Regularne serwisowanie auta i kontrola stanu jego ważnych podzespołów, zmniejsza zużycie paliwa, wydłuża żywotność, a przy tym znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, że bez problemów dotrzesz do wybranego celu podróży.

 

Sprawdzaj ciśnienie w oponach i nie oszczędzaj na oleju

Można powiedzieć, że opony są tym dla samochodu, czym buty dla człowieka. Wszyscy lubimy chodzić w wygodnych butach, dobrze trzymających stopę i odpowiednio dobranych do pory roku. Podobnie jest z oponami. Aby samochód dobrze się na nich „czuł”, sprawdzaj i utrzymuj właściwe ciśnienie powietrza oraz zmieniaj je stosownie do pory roku. Prawidłowo napompowane opony nie tylko zwiększają bezpieczeństwo jazdy i mają dłuższą żywotność, ale także zmniejszają zużycie paliwa nawet do 3%. Opony letnie zupełnie się nie nadają do jazdy zimą i odwrotnie – zadbaj więc o własne bezpieczeństwo i nie zwlekaj z ich wymianą przy zmianach temperatury. Warto również dbać o regularną wymianę oleju silnikowego, wybierając ten wysokiej jakości. Właściwie dobrany olej i jego regularna wymiana może zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 2%.

Dobrze zaplanuj swoją podróż

Zaplanowanie trasy podróży może przynieść znaczne zmniejszenie zużycia paliwa. Jeśli to możliwe, należy unikać podróżowania w godzinach szczytu – dzięki temu nie będziemy stali w korkach. Warto także właściwe zaplanować przejazd – czasem nawet dłuższą trasą. Okazuje się bowiem, że nie zawsze najkrótsza trasa oznacza najszybszą i najbardziej ekonomiczną podróż. Dlatego warto rozważyć przejazd drogami ekspresowymi i autostradami, ponieważ jazda ze stałą prędkością, bez częstego hamowania i przyspieszania oznacza mniejsze zużycie paliwa i mniejszą emisję zanieczyszczeń. 

Zmień styl jazdy na eko 

Na zużycie paliwa ogromny wpływ ma również Twój styl jazdy. Staraj się poruszać płynnie, bez gwałtownego hamowania i przyspieszania. Widząc z daleka czerwone światło na skrzyżowaniu zdejmij nogę z gazu i hamuj silnikiem. Agresywna jazda zwiększa zużycie paliwa nawet o kilkadziesiąt procent! Płynne, spokojne prowadzenie auta wcale nie oznacza dłuższej podróży. Co więcej, eko-jazdę doceni nie tylko samochód, ale także Twój portfel – wydasz mniej na paliwo i rzadziej będziesz zmieniać opony oraz klocki hamulcowe.

Wybierz odpowiedni samochód

Zastanów się, czy auto jakim jeździsz rzeczywiście odpowiada Twoim potrzebom. Jeżeli podróżujesz głównie po mieście – najlepiej sprawdzi się mały, oszczędny samochód. Jaki sens ma jazda ogromnym SUVem po wąskich, zatłoczonych ulicach? Taki model dużo pali, czyli emituje sporo zanieczyszczeń i ciężko znaleźć miejsce do zaparkowania, z uwagi na jego gabaryty. Ogromne koła i napęd 4×4 też nie przydadzą się w miejskiej dżungli. Jeśli masz bagażnik dachowy – pamiętaj, że nie musisz podróżować z nim cały rok – zdejmij go jeśli nie używasz, a zaoszczędzisz kolejnych kilka procent na zużyciu paliwa.

Zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz własnego auta?

Życie bez własnego samochodu? Może to wydawać się szalonym pomysłem, ale…… coraz więcej ludzi decyduje się świadomie na życie bez własnych czterech kółek. Dlaczego? Ponieważ samochód przez większość czasu jest nam kompletnie niepotrzebny, zajmując miejsce na parkingu, czy w garażu. Średnio jeździmy autem około godziny dziennie – czyli używamy go jedynie przez 4% czasu. Według badań jeden współdzielony samochód może zastąpić od 8 aż do 11 pojazdów prywatnych, co oczywiście ma pozytywny wpływ na jakość powietrza i klimat, a także poprawia standard życia w mieście. Mniej pojazdów to mniejsze korki, więcej przestrzeni publicznej dla jego mieszkańców oraz…. więcej wolnego czasu dla Ciebie. W dużym mieście kierowca spędza średnio 15 minut dziennie tylko na  poszukiwaniu miejsca parkingowego. W samym centrum ten czas wydłuża się nawet do 30 min. W skali roku daje nam to aż…. 180 godzin!  To czas, który moglibyśmy poświęcić na coś przyjemniejszego i bardziej pożytecznego, nie szkodząc jednocześnie klimatowi i środowisku.

W HoppyGo dbamy o środowisko, a motywacją naszych działań od samego początku było dostarczanie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie zrównoważonej mobilności. Współdzielenie pojazdów, czyli carsharing peer-to-peer pozwala lepiej i bardziej efektywnie wykorzystać samochody. Jeśli dane auto jeździ przez większość dnia zamiast godziny dziennie i korzysta z niego kilka różnych osób, potrzebnych będzie mniej miejsc parkingowych. Jeśli posiadasz samochód, ale używasz go sporadycznie, możesz wynająć go innym kierowcom i zacząć w ten sposób zarabiać na jego utrzymanie. Jeżeli natomiast nie masz jeszcze swojego auta, może zamiast kupna warto rozważyć wypożyczenie takiego, jakiego aktualnie potrzebujesz? Z HoppyGo już niedługo zyskasz możliwość wynajmu aut na każdą okazję, bezpośrednio od właścicieli w Twojej okolicy. Dzięki takiemu dzieleniu się pojazdami i Ty możesz chronić klimat oraz zadbać o czystość powietrza w okolicy.

Czym jest HoppyGo?

HoppyGo to innowacyjna platforma wynajmu aut w formule peer-to-peer, łącząca ludzi posiadających samochody z tymi, którzy chcą z nich korzystać, kiedy potrzebują. Dzięki aplikacji mobilnej użytkownicy HoppyGo mogą łatwo i wygodnie wypożyczać auta na każdą okazję bezpośrednio od właścicieli w ich okolicy – na jeden lub kilka dni, a nawet dłużej. Jednocześnie HoppyGo umożliwia właścicielom bezpieczny wynajem samochodów wyłącznie zweryfikowanym użytkownikom społeczności. Wszystko realizowane jest przy użyciu aplikacji, bez papierowych umów, a każdy wynajem jest ubezpieczony. Społeczność HoppyGo tworzą ludzie, którzy współdzieląc auta, pomagają ograniczać ich liczbę w miastach, chronić środowisko oraz dbać o jakość powietrza. W odróżnieniu od tradycyjnego car sharingu, system peer-to-peer nie wprowadza bowiem nowych pojazdów, a pozwala lepiej wykorzystywać te, które już są w użytkowaniu.

Udostępnij ten wpis