nahory

Zasněžené hory lákají ke spoustě zimních radovánek, ať už na jednom prkně či na dvou lyžích, ale pro motoristy skrývají i mnoho úskalí. Na některá z nich platí jen dobrá příprava, ale mnoho jiných můžeme omezit či úplně eliminovat správnou volbou automobilu. Takže, jaké auto si vybrat na výlet na hory?

Zima pro spoustu lidí znamená plánování výletů na hory. A protože se stále méně z nás chce tísnit v autobusech či vlacích, patří k tomu i rozhodování, jak a čím do zasněžených kopců dojet. Pro ty, kteří zásadně jezdí vlastním autem, to znamená především ujistit se, že naše auto je pro horské podmínky připraveno. Ale pro mnoho lidí bude snazší variantou si jednoduše půjčit auto, které ideálně splňuje to, co budete na horách potřebovat nejvíc. Pojďme se podívat na to, co je v takovém případě nejdůležitější.

Hlavně tam vůbec dojet

Ať už máte na horách jakékoliv plány, je ze všeho nejdůležitější to, abyste se na místo v pořádku, bezpečně a bez zbytečného stresu dostali. Pro řidiče, kteří tráví většinu času v nížinách a sníh na silnici tak není jejich denním chlebem, to znamená vybrat si vůz, který je pro sněžné radovánky co nejlépe připraven. K tomu je zapotřebí nejen vybrat vhodný model, ale také se ujistit, že je vybaven vším, co můžete potřebovat.

První a naprosto nejdůležitější otázkou jsou pneumatiky. Bez kvalitního zimního obutí nemá smysl se o cestu do hor vůbec pokoušet. Ujistěte se proto, že vámi vybrané auto má obuté zimní pneumatiky. Jen označení vločkou nebo písmeny M+S ale nestačí – ověřte si, že pneumatiky mají vzorek o hloubce alespoň 4 milimetry a že nejsou starší než čtyři roky. Sjeté nebo stářím ztvrdlé pneumatiky vám na zasněžené, zledovatělé silnici nebudou nic platné.

Pokud míříte do horského střediska o kterém víte, že k němu vedou udržované silnice a nehrozí setkání s extrémními podmínkami jako jsou závěje, sněhové jazyky, hluboký sníh nebo zledovatělá silnice, nejspíše bude kvalitní obutí dostačující k tomu, abyste se do cíle své cesty vyškrábali víceméně s jakýmkoliv autem.

Možná ale jedete někam, kde si výše zmíněným nemůžete být tak docela jistí. Potom je na místě začít uvažovat o tom, že by vámi vybrané auto mělo splňovat několik dalších podmínek. 

Je pohon 4×4 univerzálním řešením? Aneb pozor na “břichoplazy”!

Tím asi prvním, co vás napadne, je pohon všech kol. Ten sice není univerzální zárukou bezpečí na sněhu a ledu – je dobré nezapomínat, že při brzdění vám 4×4 opravdu nepomůže – ale může znamenat rozdíl mezi tím, jestli ten zrádný kopec vyjedete a nebo zůstanete stát s ostatními pod ním.

V případě, že na vaší plánované cestě hrozí vysoká sněhová pokrývka, případně sněhové jazyky a závěje, nemusí být čtyřkolka všespásným řešením. Ocitnete-li se v situaci, že je sněhová pokrývka vyšší než světlá výška vašeho auta (u běžných osobních vozů většinou mezi 10 – 15 centimetry), zůstanete „ležet na břiše“ a ani pohon všech kol vám nepomůže. Tehdy jsou ve značné výhodě off-roady či vozy kategorie SUV(případně i některá zvýšená kombi jako je Škoda Octavia Scout). Jejich vyšší podvozek jim umožní projet i sněhovou nadílkou, která běžné „břichoplazy“, jak jim milovníci terénních vozů říkají, spolehlivě zastaví.

Posledním detailem, který však může být pro váš úspěšný příjezd do cíle naprosto klíčový, jsou sněhové řetězy. Ty vám pomohou tam, kde už ani zimní pneumatiky nemají přilnavost a bezmocně se protáčejí. Jen je mít v krabici v kufru ale nestačí – raději se před odjezdem ujistěte, že víte, jak je správně nasadit. Snažit se na to přijít až ve chvíli, kdy stojíte beznadějně uvízlí v kopci  a s kolonou za zády, vede jen ke zbytečnému stresu.

Takže si to shrňme: Naprostým základem pro cestu na hory jsou zimní pneumatiky a pokud možno byste měli mít v kufru sadu sněhových řetězů (a vědět jak je použít). Pokud si chcete být opravdu jistí, raději zvolte SUV s pohonem všech kol.

Aby se všechno vešlo

Na letní túru po horách můžete vyrazit téměř čímkoliv, do čeho se sami vejdete. Batůžek se svačinou a pláštěnka se vejde i do těch nejmenších aut. Ale zimní výlet na hory většinou znamená spoustu neskladného vybavení, které je potřeba nějakým způsobem přepravit. Pojďme se podívat na to, jaké máme možnosti.

Asi prvním řešením, které většinu lidí napadne, je, že lyže a snowboardy patří na střechu. Pokud má vámi vybrané auto střešní nosič nebo ještě lépe box, máte nejspíše vyhráno. Vybavení pro zimní radovánky poputuje na střechu a celá kabina i zavazadlový prostor zůstane volný pro vás a vaše zavazadla.

Některá auta si ale s cestou na hory poradí i bez toho, aby bylo nutno na ně věšet doplňkovou výbavu. Moderní auta jsou často vybavena takzvaným skivakem, tedy pytlem na lyže či snowboardy, který je možno prostrčit otvorem v zadních sedačkách, takže je vaše zimní výbava částečně v kufru a částečně v interiéru, ale díky vaku nehrozí, že ušpiní vás či půjčený automobil.

Ve spoustě dalších případů si poradíte i mnohem jednodušeji. V závislosti na tom, kolik vás na hory pojede, může být řešením jednoduše sklopit zadní sedadla (nebo jen jedno z nich) a prostoru na lyže či prkna je najednou habaděj. Předpokládá to ale cestování maximálně ve dvou či třech (při částečném sklopení sedadel) lidech. Snowboardy se v některých případech vejdou do zavazadlového prostoru bez nutnosti sklápět sedadla, ale v takovém případě je dobré si předem ověřit rozměry kufru a srovnat je s rozměry vlastního snowboardu.

A konečně tu je varianta v našich podmínkách možná trochu přehnaná, ale o to stylovější. Můžete si zkrátka půjčit některý z terénních pickupů. Na jejich korbu bez problémů naložíte lyže, snowboardy, možná i sněžný skútr. Navíc mívají pohon všech kol a obrovskou světlost, takže si můžete být jistí, že dojedete vážně kamkoliv.

Na závěr trocha pohodlí

Protože výlet na hory má být především radost, není důvod si ho kazit zbytečným nepohodlím. To vám může na horách způsobit především zima – není zrovna příjemné, když prochladlí a unavení po celém dni lyžování nasednete do vymrzlého auta a na studených sedačkách čekáte, než topení začne hřát. Proto není od věci podívat se, jestli má vámi vybrané auto vyhřívaná sedadla a ideálně i volant (řídit v lyžařských rukavicích není dobrý nápad, přijdete o cit v rukou a jen těžko zvládnete srovnat případný smyk). Úplně ideálním řešením je pak nezávislé topení, které si můžete zapnout před odjezdem a nastupovat potom do příjemně vyhřátého vozu.

Už víte, co si na svůj příští výlet na hory vypůjčit? Projděte si nabídku na HoppyGo a využijte i možnosti vyfiltrovat si auta, která jsou na hory vhodná!

Sdílejte tento článek

Zůstaňte s námi v kontaktu

Aby vám neunikly žádne novinky, zanechte nám prosím svůj email. My na oplátku slibujeme, že vám nebudeme spamovat schránku. :-) 

HoppyGo s.r.o. se sídlem Řehořova 4, 130 00 PRAHA 3
IČ 066 28 664
COPYRIGHT 2018 ©HoppyGo s.r.o