jarní příprava auta

Jarní kontrola vozu

Letní pneumatiky nebo správné ostřikovače? Je toho víc! Jarní motoristická sezóna klepe na dveře a nastává čas připravit váš vůz na provoz v teplých měsících roku.  Tak si společně prosvištíme, co byste neměli opomenout a co se vyplatí po zimě zkontrolovat, a co radši rovnou vyměnit.

Kdy přezout pneumatiky a co má obsahovat povinná výbava vozu

Nejprve trochu litery zákona.  Dle §40a, zákona 361/2000 Sbírky mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, “pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza”

Letní pneumatiky mají odlišné vlastnosti než zimní, přezout se je vyplatí ve chvíli kdy už se průměrné denní teploty drží nad 8 stupňů Celsia. Myslete také na včasnou rezervaci termínu přezutí v pneuservisu. Jakmile se zvednou jarní venkovní teploty, bývá často už plno.

Povinná výbava automobilu

K poslední aktualizaci seznamu povinné výbavy aut došlo naposledy 1.10.2018. Bez čeho se váš vůz rozhodně neobejde?

  • Výstražný trojúhelník
  • Reflexní vesta
  • Lékárnička

Pokud máte vůz s pneumatikami, jež indikují defekt a umožňují nouzový dojezd, nebo je automobil vybaven prostředky pro bezmontážní opravu defektu umožňující dojetí, případně máte v pojištění zajištěnou asistenční službu, není třeba mít ve výbavě náhradní kolo, klíč na matice a příruční zvedák. 

Vozidla pojištěná přes HoppyGo mají asistenční službu zajištěnu v rámci pronájmu.

Kontrola klimatizace, kabinový filtr a stěrače

Přes zimu bývá klimatizace uložena ke spánku a zapíná se jen sporadicky. Až při prvním spuštění na jaře většinou zjistíte, zda během této doby uvnitř nevznikly plísně či houby. Zbavit se jich můžete speciálními dezinfekčními spreji či si rovnou zařídit v servisu čištění celé klimatizace a případné doplnění náplně. 

Kromě klimy je na jaře vhodné vyměnit i kabinový (pylový) filtr.  A to dříve než příroda rozkvete. Výše zmíněné dva kroky ocení rozhodně všichni alergici.

Kdy koupit nové stěrače?

Pokud nějaká součást běžných spotřebních součástek auta přes zimu skutečně trpí, tak jsou to gumičky stěračů. Jednak jim příliš neprospívá kolísání teplot, při kterém mohou popraskat a pak za sebou stěrače zanechávají nesetřené linky, které vytočí nejednoho řidiče k nepříčetnosti. Kromě toho se v zimním období stíráním zamrzlého okna narušuje přilnavost stěračů, takže vám budou při použití na jaře pravděpodobně odskakovat od okna. Aby nové stěrače doslova pluly, dopřejte jim také novou – letní směs do ostřikovačů.

„Stěrače stírají! Ostřikovače stříkají!“

Provozní kapaliny​

Když už budete při výměně ostřikovací letní směsi otevírat kapotu, zkontrolujte také ostatní důležité náplně. Výměna oleje po ujetí určitého počtu kilometrů sice patří k pravidelným servisním úkonům, ale určitě se vyplatí po zimě změřit zda je ho dostatek. Nepodceňte také stav chladící a brzdové kapaliny. Pokud si s kontrolou nevíte rady, svěřte svého miláčka servisu.

Co je to HoppyGo? 

HoppyGo je platforma na sdílení aut, která spojuje ty, kteří si auto chtějí půjčit občasně s majiteli, kteří svá auta nepoužívají denně. Uživatelé tak mohou využít vozů, které by jinak stály na parkovištích. Na druhé straně majitelé mohou tímto způsobem řešit náklady na vlastnictví vozu či si zajistit vedlejší příjem.

Platforma čítá přes 2300 vozů všech kategorií i značek. Připojte se k 1400 majitelům a nabídněte své auto na naší platformě.

Sdílejte tento článek na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin