Jak připravit auto na zimu

Teploty dále padají a je očividné, že zima je za rohem. To nás přivádí k otázce, jak vhodně připravit svůj vůz na toto období i na co si dát pozor za volantem? Mrkněte na naše tipy níže.

Základem jsou kvalitní zimní pneumatiky

Alfou a omegou je včasné přezutí vašeho čtyřkolého miláčka. Zákonnou povinností je mít zimní obutí mezi 1. listopadem a 31. březnem. Existují však výjimky, například je možné jezdit s letními pneumatikami v případě, že na silnici není sníh nebo námraza.

My bychom i tak nedoporučovali na tyto situace čekat. Jakmile se teploty totiž začnou držet po celý den pod 7°C stupňů, letní gumy začnou tvrdnout a nezajišťují dobrou přilnavost, o námraze či sněhu nemluvě. S přezouváním souvisí také pravidlo 4x4x4 – 4 stejné pneumatiky, minimálně 4 mm hluboký vzorek a pláště užívané maximálně 4 sezony.  

Vedle bezpečnosti se tím také vyhnete nepříjemnostem s pojišťovnou. Pokud dojde k nehodě a při šetření se ukáže, že dopravní nehoda souvisela s nesprávnými či nevyhovujícími pneumatikami, pojišťovna vám může snížit či nevyplatit pojistné plnění, a to ať už z havarijního pojištění, či z pojištění odpovědnosti.

Přezujte však zimní pneumatiky

Doporučená výbava a servis před zimou

Nezapomeňte doplnit zimní náplně v ostřikovačích a zkontrolujte břity stěračů. Výbavu vozidla doplňte o smetáček, škrabku na okna a startovací kabely. Pokud vlastníte sněhové řetězy, přidejte je do výbavy též.

Vhodná je i kontrola stavu autobaterie. Tato operace sníží pravděpodobnost, že vás nebo řidiče nechá baterie „ve štychu“ při prvních silnějších mrazech.  Velkou službu prokáže i ošetření gumových těsnění dveří silikonovým olejem – nepřimrznou.

Kontrola auta v zimě

Jak na studený motor

Dříve se říkalo, že v zimě není v žádném případě správné vyjíždět na cesty se studeným motorem a vůz je tedy nejprve potřeba nechat alespoň pár minut běžet na volnoběh. Technologie a vědomosti však pokročily a dnes se už ví, že právě tohle tvrzení je poněkud pasé. Z mechanického hlediska je pro motor mnohem menší zlo postupné zahřívání v provozu než na volnoběh. Proto můžete vyjet klidně hned, jen motor zbytečně netrapte a nevytáčejte. A to minimálně do té doby, než se ukazatel teploty vody vyšplhá k rozumným teplotám. Při zastavení vozu potom dejte motoru případně turbu čas na “vydechnutí” a pár desítek sekund nechte motor běžet na volnoběh.

Jako majitel auta věnujte pozornost i chladící kapalině. Během kontroly vozu před zimou zajistěte, aby chladicí kapalina měla ideální poměr směsi s bodem mrznutí mezi – 30°C až – 36°C. Kvalitní chladící kapalina zajistí správné fungování auta při provozu a současně chrání chladicí soustavu před korozí.

Péče o motor na zimu

Zbavte se sněhu a ledu

Než vyrazíte na cesty, zbavte svůj vůz sněhu a ledu. Samozřejmostí jsou okénka a zrcátka, očistěte ale i kapotu a střechu. Sníh a kusy ledu létající od vašeho vozu ostatní řidiče rozhodně nepotěší a mohou způsobit i nepříjemnou dopravní nehodu. A sníh, který se vám v nejméně vhodné chvíli za jízdy přesune z kapoty na čelní sklo přímo do zorného pole není nic, co byste chtěli zažít. 

Prověřte také, zda nejsou přimrzlé stěrače. Hrozí nebezpečí jejich zničení, případně jejich mechaniky. Odlepte je něžně za pomocí tekutého rozmrazovače. Doporučujeme také pod stěrače na noc vsunout kus kartonu a před jejich užitím je také důkladně očistit.

Nezapomeňte také na registrační značku. Na její čitelnost je háklivá především policie, protože v případě jejího neočištění se jako fyzická osoba dopouštíte přestupku, za který hrozí pokuta 5 až 10 tisíc korun a zákaz řízení na 6 měsíců až 1 rok.

Jak jezdit v zimě

Kde a kdy nasadit sněhové řetězy

Pokud plánujete vyrazit do hor, vyplatí se přibalit řetězy. Především v horských oblastech se můžete setkat s dopravní značkou „Sněhové řetězy“. Ta ukládá řidiči motorového vozidla o třech a více kolech pokračovat v jízdě až po nasazení protiskluzových (sněhových) řetězů na nejméně dvě hnací kola. 

V případě, že si auto půjčujete na HoppyGo a vyrážíte do zasněžených oblastí, nechte si při předání vozidla ukázat nasazování řetězů od majitele a při jejich užití dbejte na pravidlo, že smíte jet maximálně rychlostí 50 km/h.

Kdy nasadit sněhové řetězy

Jak umývat auto v zimě

Před zimou prvně myslete na prevenci a auto nechte dobře umýt a navoskovat tvrdým voskem. Toto opatření působí jako silná protikorozní ochrana na posolených silnicích během následujících měsíců.

Během zimních měsíců se může zdát mytí auta jako Sysifofská práce, neboť pravděpodobně po pár set metrech jízdy z myčky bude váš vůz vypadat velice podobně jako před mytím. I tak je ale dobré auto jednou za čas umýt. V případě, že volíte automatickou myčku, vyberte program s voskem. Před samotným mytím je dobré s autem chvíli jet, aby bylo při mytí zahřáté. Po samotném mytí je důležité rychle usušit kliky, zámky či zrcátka, aby nezamrzly. Je také ideální párkrát silněji zabrzdit, aby voda na brzdových kotoučích vyschnula a nenapomáhala korozi.

Platí zde však výjimka. Pokud se teploty pohybují pod – 5°C, auto do myčky neberte. Je to zásadní teplotní šok pro lak a ve výjimečných případech dokonce mohou popraskat skla.

Co je to HoppyGo? 

HoppyGo je platforma na sdílení aut, která spojuje ty, kteří si auto chtějí půjčit občasně s majiteli, kteří svá auta nepoužívají denně. Uživatelé tak mohou využít vozů, které by jinak stály na parkovištích. Na druhé straně majitelé mohou tímto způsobem řešit náklady na vlastnictví vozu či si zajistit vedlejší příjem.

Platforma čítá přes 2 500 vozů všech kategorií i značek. Jako uživatel máte možnost vybírat mezi luxusními i dostupnými vozy, sporťáky, skříňovými a obytnými dodávkami, rodinými auty či městskými prcky. Zkrátka zde najdete vše.

Sdílejte tento článek na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin