Jak komfortowo podróżować z czworonogiem?

Planujesz wyjazd ale nie masz z kim zostawić swojego psa? Zabierz czworonoga ze sobą, ale dobrze się przygotuj do podróży. Poniżej przedstawiamy kilka użytecznych informacji, które pozwolą na bezproblemowe podróżowanie samochodem razem ze swoim ulubieńcem. Dowiesz się, co należy spakować na podróż, jak możesz bezpiecznie przewozić psa oraz jakie dokumenty i świadectwa szczepień będą Ci potrzebne. 

Jeśli planujesz zabrać swojego zwierzaka na wycieczkę a nie posiadasz samochodu, koniecznie sprawdź ofertę HoppyGo. Korzystając z filtrów w aplikacji z łatwością wyszukasz auta, których właściciele zgadzają się na przewóz pupila. Na naszej platformie znajdziesz kilkaset samochodów, spośród których na pewno wybierzesz model, który przypadnie do gustu zarówno Tobie jak i Twojemu  futrzakowi.

JAK I GDZIE PRZEWOZIĆ CZWORONOGA?

Podstawowa zasada jest prosta: zwierzę nie może w trakcie podróży stanowić nawet najmniejszego zagrożenia dla kierowcy. Dlatego też nie może ono swobodnie przemieszczać się wewnątrz pojazdu. Awaryjne hamowanie czy inne nieprzewidziane manewry narażają na niebezpieczeństwo nie tylko Ciebie jako kierowcę – ale także twojego pupila. Bezwzględnie należy stosować się do obowiązujących przepisów regulujących przewóz zwierząt. Ich nieprzestrzeganie może spowodować otrzymanie mandatu w wysokości nawet do 200 PLN. Jeśli takie wykroczenie zdarzy się podczas podróży zagranicznej – zapłacisz jeszcze więcej. 

Istnieje wiele sposobów na bezpieczne przewożenie czworonogów w aucie:

 • w specjalnym transporterze lub klatce
 • w torbie podróżnej zaopatrzonej w dobrą wentylację, np. w postaci siatki z jednej strony, umieszczonej za przednimi siedzeniami
 • na tylnej kanapie w specjalnej uprzęży zapinanej do mocowań fotelików dziecięcych

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest specjalny transporter mocowany w bagażniku. Dzięki temu Twoje zwierzę jest bezpieczne, a przesuwające się bagaże nie zrobią mu krzywdy. Niektóre psy nawet lepiej znoszą podróż, gdy mają swobodę ruchów w bagażniku. Kupując specjalną uprząż dla psa – zwróć uwagę na jakość jej wykonania i użytych materiałów. Na rynku pełno jest tanich produktów o niskiej jakości które pękają przy użyciu nawet małej siły. Taka kiepskiej jakości uprząż może stanowić zagrożenie nie tylko dla Twojego psa, ale także dla Ciebie jako kierowcy.   

JAK WYBRAĆ SAMOCHÓD?

Przy wyborze auta weź pod uwagę rozmiary zwierzęcia, z którym będziesz podróżował. Dla przykładu – większe psy potrzebują swobody ruchu, więc najlepszym wyborem będzie duże kombi. W HoppyGo znajdziesz samochody, których właściciele zgadzają się na przewóz nimi zwierząt. Podczas wyszukiwania pojazdu wystarczy zaznaczyć w aplikacji  odpowiednią opcję dotyczącą zgody na przewóz zwierzaków.

JAKIE DOKUMENTY ZABRAĆ?

Należy pamiętać, że na obszarze Unii Europejskiej przewóz zwierząt przez granicę jest dozwolony pod pewnymi warunkami:

 • zwierzę posiada wszczepiony mikrochip identyfikacyjny
 • zwierzę jest zaszczepione przeciwko wściekliźnie
 • posiada tzw. paszport zwierzęcia, wystawiony przez lekarza weterynarii

W niektórych państwach wymagane są dodatkowe szczepienia. Przykładowo Irlandia, Malta i Finlandia wymagają odrobaczenia zwierzęcia na 12-24h przed wjazdem. 

Należy także pamiętać, że w niektórych państwach stosowane są zakazy posiadania niektórych ras psów. Jeżeli Twój pies należy do rasy uznawanej za agresywną – możesz mieć problem z podróżowaniem. Jeśli rasa Twojego psa znajduje się na tzw. czarnej liście w danym kraju, wjazd może być zabroniony lub też będziesz musiał stosować dodatkowe środki ostrożności – wyprowadzanie psa może odbywać się wyłącznie na krótkiej smyczy z nałożonym kagańcem. Przed wyjazdem zalecamy skontaktować się z krajową służbą weterynaryjną lub ambasadą kraju, do którego zamierzamy się udać, aby uniknąć przykrych niespodzianek.  

SPAKUJ TAKŻE SWOJEGO ZWIERZAKA

Nie tylko ludzie zabierają na wyjazd bagaże. Na podróż z psem lub kotem musisz spakować również niewielki bagaż dla swojego ulubieńca. Poniżej przedstawiamy listę przedmiotów, które koniecznie powinieneś zabrać ze sobą, udając się na wyjazd z czworonogiem:

 • miski na wodę i karmę
 • zapas wody na czas podróży
 • zapas karmy na czas wyjazdu
 • ulubioną zabawkę lub posłanie/kocyk/kojec
 • smycz i kaganiec
 • mokre ściereczki do wycierania łap
 • pęsetę do usuwania kleszczy
 • torebki na odchody
 • rolki do zbierania sierści

DODATKOWE WSKAZÓWKI

Niektóre zwierzęta również mogą źle znosić jazdę autem. Dlatego ważne jest, aby podróż nie była dla nich stresująca. Psa lub kota należy przyzwyczajać do jazdy samochodem stopniowo – najlepiej od małego. Unikaj podawania karmy w trakcie podróży – ale pamiętaj o zapewnieniu świeżej wody! Na czas podróży lepiej usunąć z wnętrza samochodu wszelkie odświeżacze powietrza czy choinki zapachowe. Należy też zadbać o przewietrzenie auta np. uchylając nieco szybę. Co 2-3 godziny zatrzymaj się na dłuższy postój – pozwól zwierzęciu trochę pobiegać i załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Podczas jazdy unikaj gwałtownych manewrów i ostrego hamowania. Spokojna, płynna jazda podziała na zwierzę usypiająco. Jeśli Twój ulubieniec wyjątkowo źle znosi podróże samochodem – skontaktuj się przed wyjazdem z weterynarzem, który poleci odpowiedni specyfik.

Pamiętaj – NIGDY nie zostawiaj czworonoga w pojeździe narażonym na mocne nagrzanie się. Może to skończyć się tragicznie. Upewnij się przed wyjazdem, że miejsce noclegu zezwala na  przyjazd z czworonogiem. W wielu hotelach czy pensjonatach obowiązują zakazy przebywania zwierząt. Jeśli wyjeżdżasz z psem – pamiętaj, aby przynajmniej raz dziennie zapewnić mu dłuższy spacer i/lub możliwość wybiegania się. Psy uwielbiają kąpiele – ale na niektórych plażach obowiązuje zakaz wstępu z pupilami  – upewnij się przed wyjazdem, że będzie on miał odpowiednie warunki w miejscu Twojego wypoczynku. Zwierzę może być świetnym kompanem w podróży – ale warto dobrze się do niej przygotować.

Czym jest HoppyGo?

HoppyGo to innowacyjna platforma wynajmu aut w formule peer-to-peer, łącząca ludzi posiadających samochody z tymi, którzy chcą z nich korzystać, kiedy potrzebują. Dzięki aplikacji mobilnej użytkownicy HoppyGo mogą łatwo i wygodnie wypożyczać auta na każdą okazję bezpośrednio od właścicieli w ich okolicy – na jeden lub kilka dni, a nawet dłużej. Jednocześnie HoppyGo umożliwia właścicielom bezpieczny wynajem samochodów wyłącznie zweryfikowanym użytkownikom społeczności. Wszystko realizowane jest przy użyciu aplikacji, bez papierowych umów, a każdy wynajem jest ubezpieczony. Społeczność HoppyGo tworzą ludzie, którzy współdzieląc auta, pomagają ograniczać ich liczbę w miastach, chronić środowisko oraz dbać o jakość powietrza. W odróżnieniu od tradycyjnego car sharingu, system peer-to-peer nie wprowadza bowiem nowych pojazdów, a pozwala lepiej wykorzystywać te, które już są w użytkowaniu.

Udostępnij ten wpis

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter