Jak działa ubezpieczenie wynajmu z perspektywy właściciela auta?

Tylko właściciel samochodu rozumie, jak wiele uwagi wymaga utrzymanie pojazdu w należytym stanie. Dlatego gdy ma go komuś powierzyć, może czuć obawę. Co natomiast gdy wynajem objęty dodatkowym dedykowanym ubezpieczeniem? Wówczas wiele osób decyduje się na wykorzystanie swojego samochodu jako dodatkowego źródła dochodu. Ale co właściwie obejmuje i jak działa to ubezpieczenie? W artykule poniżej dokładnie wyjaśniamy warunki ubezpieczenia AC i Assistance na czas wynajmu, którym objęte są samochody wypożyczane za pośrednictwem platformy HoppyGo.

ZACZNIJMY OD NAJWAŻNIEJSZEGO

Każdy właściciel rejestrując swój samochód na platformie HoppyGo, nastawiony jest na czerpanie dodatkowego zysku, gdy akurat nie korzysta ze swojego środka transportu. Istnieje jednak pewne ryzyko, że wypożyczający, który na czas najmu będzie użytkował pojazd, przerysuje zderzak albo spowoduje kolizję. Co wtedy? Zabezpieczeniem takich sytuacji jest właśnie dodatkowe ubezpieczenie AC zapewniane przez TU UNIQA.  

JAK DZIAŁA TO UBEZPIECZENIE?

Wszystkie wynajmy w HoppyGo objęte są ubezpieczeniem AC (autocasco) dedykowanym ściśle do wynajmu aut oraz assistance w wariancie premium. Ubezpieczenie AC wykupione za pośrednictwem HoppyGo zapewnia ochronę od nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak kradzież samochodu lub jego części, zniszczenie lub uszkodzenie (w tym szyb). W zakres assistance wchodzi m.in. naprawa na miejscu zdarzenia, holowanie pojazdu, samochód zastępczy oraz transport osób z miejsca zdarzenia. 

Polisa na czas wynajmu wykupiona przez HoppyGo umożliwia użytkownikom wyjazd za granicę – obejmuje podróżowanie po całej Europie z wyjątkiem Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Jednak to Ty jako właściciel decydujesz, czy wyrażasz zgodę na przekroczenie granicy Polski Twoim samochodem. Jeśli tak, zaznaczasz taką możliwość w profilu swojego auta, dzięki czemu użytkownik może łatwo wyfiltrować pojazd z dostępną opcją wyjazdu za granicę. 

Pamiętaj też, że dzięki ubezpieczeniu AC na czas wynajmu, które użytkownik każdorazowo wykupuje wypożyczając Twoje auto za pośrednictwem platformy HoppyGo, Ty nie musisz dokonywać żadnych zmian w zakresie swojego ubezpieczenia OC i AC, ani informować swojego ubezpieczyciela o udostępnianiu auta innym użytkownikom.

DWA WARIANTY DO WYBORU

Oferowane przez UNIQA ubezpieczenie AC na czas wynajmu auta w HoppyGo występuje w dwóch wariantach „KOSZTORYS” i „WARSZTAT”. Co ważne, to właśnie Ty jako właściciel decydujesz o wariancie ochrony, którą zostanie objęte Twoje auto. W profilu auta, a dokładnie w jego opisie należy wskazać preferowany wariant lub poinformować, że użytkownik może dokonać dowolnego wyboru. Koszt ubezpieczenia jest wyliczany indywidualnie dla każdego wypożyczającego i przez niego również jest każdorazowo pokrywany. 

Co zatem obejmują poszczególne warianty? W przypadku wyboru wariantu ‘Warsztat’, wysokość odszkodowania za szkodę częściową jest ustalana na podstawie faktur i rachunków dokumentujących naprawę. Firma ubezpieczeniowa skieruje auto do warsztatu partnerskiego, w którym zostanie wykonana bezgotówkowa usługa naprawcza. Właściciel może również sam wskazać taki warsztat – o ile ten ma umowę o współpracy z UNIQA. Z kolei w ramach wariantu ‘Kosztorys’ odszkodowanie określane jest na podstawie wyceny kosztów naprawy sporządzonej przez rzeczoznawcę TU UNIQA i wypłacane właścicielowi pojazdu, który może następnie już sam zdecydować czy będzie realizował naprawę we własnym zakresie. Co istotne – w obu wariantach autocasco oferowanych przez TU UNIQA nie jest uwzględniana amortyzacja części. Oznacza to, że wysokość odszkodowania jest wyliczana na podstawie cen nowych części (zamienników), niezależnie od wieku pojazdu.

Pamiętaj, aby w opisie Twojego samochodu znalazła się informacja dotycząca preferowanego przez Ciebie wariantu ubezpieczenia. To wypożyczający podczas rezerwacji wybiera wariant, lecz jeśli odbiega on od zaznaczonego przez Ciebie w opisie, możesz odrzucić zapytanie o wynajem.

Pamiętaj, aby w opisie Twojego samochodu znalazła się informacja dotycząca preferowanego przez Ciebie wariantu ubezpieczenia. To wypożyczający podczas rezerwacji wybiera wariant, lecz jeśli odbiega on od zaznaczonego przez Ciebie w opisie, możesz odrzucić zapytanie o wynajem.

KAUCJA JAKO DODATKOWE ZABEZPIECZENIE

Dla każdego z wybieranych wariantów ubezpieczenia, użytkownik zobowiązany jest również uregulować kaucję zwrotną. Służy ona przede wszystkim zabezpieczeniu na wypadek powstania ewentualnych zabrudzeń czy uszkodzeń wnętrza pojazdu. Wysokość kaucji zależy od wybranego udziału własnego w zakresie ubezpieczenia, które wybiera kierowca. W przypadku 10% udziału własnego kaucja wynosi 1000 zł, natomiast przy 5% udziale własnym jest to 300 zł. Opłata pobierana jest z zarejestrowanej przez użytkownika karty płatniczej po potwierdzeniu rezerwacji przez właściciela samochodu. Jeśli pojazd zostanie zwrócony w stanie nienaruszonym, bez przekroczenia ustalonego limitu kilometrów oraz z odpowiednią ilością paliwa, cała kwota zostanie zwrócona na  konto kierowcy maksymalnie w ciągu 7 dni roboczych. Jeśli w czasie zwrotu właściciel zgłosi w aplikacji jakieś nieprawidłowości czy uszkodzenia, kaucja zostanie zatrzymana do czasu rozwiązania sprawy.

KOMU POWIERZAM SWOJE AUTO?

Użytkownikiem HoppyGo może być osoba, która ukończyła 18 lat i posiada ważne prawo jazdy. Jednak każdy właściciel, może zadecydować i zaznaczyć w profilu pojazdu, czy zgadza się na wynajem swojego auta młodym kierowcom. Jeśli nie wybierze tej opcji, samochód będzie dostępny dla użytkowników mających ukończone 21 lat. W celu zwiększenia bezpieczeństwa wynajmu, samochody o większej mocy nie są dostępne w aplikacji HoppyGo dla użytkowników poniżej 25 roku życia.

Ponadto podczas rejestracji kierowców dokładamy wszelkich starań, precyzyjnie weryfikując dokumenty i uprawnienia do kierowania pojazdami oraz historię ubezpieczeniową kierowcy, dzięki czemu dostęp do platformy uzyskują tylko użytkownicy z dobrą historią i doświadczeniem za kierownicą. 

Każdy właściciel otrzymując zapytanie o wynajem, może zapoznać się z profilem użytkownika w aplikacji. Dzięki systemowi ocen, w ramach którego po każdym wynajmie użytkownicy mają możliwość wzajemnej oceny – auta i wypożyczającego, jako właściciel widzisz również tzw. rating (ocenę), czyli łączną ilość gwiazdek jaką dany wypożyczający zgromadził wraz z komentarzami innych właścicieli – np. czy auta zostało dokładnie wyczyszczone przed oddaniem lub czy użytkownik był punktualny.

ZAUFANA SPOŁECZNOŚĆ HOPPYGO

Umożliwienie bezpośredniego kontaktu między właścicielem a kierowcą leży u podstaw tworzącej się społeczności HoppyGo. To użytkownicy kontaktują się ze sobą za pomocą czatu w aplikacji lub telefonicznie w celu potwierdzenia wynajmu i przekazania auta, ale nie tylko. Już podczas pierwszej rozmowy na czacie, a później w cztery oczy, właściciel może podzielić się z wypożyczającym swoimi wskazówkami dotyczącymi użytkowania auta i przedstawić swoje prośby lub uwagi, jeśli takowe ma.

W HoppyGo, jako właściciel, od początku widzisz również komu decydujesz się udostępnić swój samochód. Każdy kierowca, może być przez Ciebie zweryfikowany nie tylko w aplikacji, ale również na żywo podczas przekazania pojazdu – kiedy prosisz wypożyczającego o podanie ostatnich 4 cyfr z dokumentu tożsamości użytego podczas rejestracji i w ten sposób dodatkowo potwierdzasz w aplikacji, że auto odbiera właściwa osoba. Ponadto w odróżnieniu od tradycyjnego car sharingu, w HoppyGo każdy wynajem trwa przynajmniej dobę lub dłużej, więc rotacja użytkowników jest znacznie mniejsza niż w przypadku aut na minuty, a wykonywane w aplikacji przy każdym przekazaniu zdjęcia pojazdu, pozwalają porównać stan przed i po wypożyczeniu.

Carsharing peer-to-peer zmienia nasze podejście do mobilności. Właściciele aut nie korzystający z nich na co dzień, mogą łatwo i wygodnie zyskać dodatkowe źródło dochodu, przyczyniając się jednocześnie do zmniejszenia liczby często w ponad 90% nie używanych aut zaparkowanych na ulicach polskich miast. Współdzielenie po prostu ma sens – zarówno ekonomicznie jak i ze względu na aspekt ekologii. Zarejestruj swoje auto w HoppyGo już dziś i przekonaj się jak to działa!

Podsumowując odpowiedzi na kilka najistotniejszych pytań:

Czy muszę zmieniać coś w moim ubezpieczeniu OC lub AC aby wynajmować swoje auto w HoppyGo?

  • Nie musisz, dzięki współpracy z UNIQA Twoje auto objęte jest dedykowanym ubezpieczeniem AC i assistance na czas wynajmu.

Czy oferujecie jakieś dodatkowe zabezpieczenia?

  • Tak, od każdego wypożyczającego pobieramy kaucję zwrotną jako dodatkowe zabezpieczenie na wypadek uszkodzenia czy zabrudzenia pojazdu.

Czy mam kontrolę nad tym co dzieje się z moim autem na platformie HoppyGo?

  • Jako właściciel od początku to Ty decydujesz – kiedy, komu i za ile je wynajmiesz, a dodatkowo możesz zweryfikować wypożyczającego i porozmawiać z nim podczas przekazania auta.

Czym jest HoppyGo?

HoppyGo to innowacyjna platforma wynajmu aut w formule peer-to-peer, łącząca ludzi posiadających samochody z tymi, którzy chcą z nich korzystać, kiedy potrzebują. Dzięki aplikacji mobilnej użytkownicy HoppyGo mogą łatwo i wygodnie wypożyczać auta na każdą okazję bezpośrednio od właścicieli w ich okolicy – na jeden lub kilka dni, a nawet dłużej. Jednocześnie HoppyGo umożliwia właścicielom bezpieczny wynajem samochodów wyłącznie zweryfikowanym użytkownikom społeczności. Wszystko realizowane jest przy użyciu aplikacji, bez papierowych umów, a każdy wynajem jest ubezpieczony. Społeczność HoppyGo tworzą ludzie, którzy współdzieląc auta, pomagają ograniczać ich liczbę w miastach, chronić środowisko oraz dbać o jakość powietrza. W odróżnieniu od tradycyjnego car sharingu, system peer-to-peer nie wprowadza bowiem nowych pojazdów, a pozwala lepiej wykorzystywać te, które już są w użytkowaniu.

Udostępnij ten wpis

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter