Jak działa ubezpieczenie wynajmu z perspektywy właściciela auta?

Każdy właściciel samochodu rozumie, jak wiele uwagi wymaga utrzymanie pojazdu w należytym stanie. Dlatego gdy ma go komuś powierzyć, może czuć obawę. Co natomiast gdy wynajem objęty dodatkowym dedykowanym ubezpieczeniem? Wówczas wiele osób decyduje się na wykorzystanie swojego samochodu jako dodatkowego źródła dochodu. Ale co właściwie obejmuje i jak działa to ubezpieczenie? W artykule poniżej dokładnie wyjaśniamy warunki ubezpieczenia AC i Assistance na czas wynajmu, którym objęte są samochody wypożyczane za pośrednictwem platformy HoppyGo.

ZACZNIJMY OD NAJWAŻNIEJSZEGO

Każdy właściciel rejestrując swój samochód na platformie HoppyGo, nastawiony jest na czerpanie dodatkowego zysku, gdy akurat nie korzysta ze swojego środka transportu. Może się jednak zdarzyć, że wypożyczający, który na czas najmu będzie użytkował pojazd, zarysuje zderzak albo spowoduje kolizję. Co wtedy? Zabezpieczeniem takich sytuacji jest właśnie dodatkowe ubezpieczenie AC na czas wynajmu.

JAK DZIAŁA TO UBEZPIECZENIE?

Wszystkie wynajmy w HoppyGo objęte są ubezpieczeniem AC (autocasco) oraz assistance dedykowanym ściśle do wynajmu aut. Ubezpieczenie AC wykupywane za pośrednictwem HoppyGo przez wypożyczającego, zapewnia ochronę od nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń – takich, jak kradzież lub przywłaszczenie samochodu, zniszczenie bądź też uszkodzenie pojazdu. W zakres assistance wchodzi m.in. naprawa na miejscu zdarzenia, holowanie pojazdu, oraz transport osób z miejsca zdarzenia. 

Polisa na czas wynajmu wykupiona przez HoppyGo umożliwia użytkownikom wyjazd za granicę – obejmuje teren Unii Europejskiej a także kraje będące członkami porozumienia o Zielonej Karcie. Jednak zawsze to Ty jako właściciel decydujesz, czy wyrażasz zgodę na przekroczenie granicy Polski Twoim samochodem. Jeśli tak, zaznacz taką możliwość w profilu swojego auta, dzięki czemu użytkownik może łatwo wyfiltrować pojazd z dostępną opcją wyjazdu za granicę. 

WAŻNE: Pamiętaj, że dzięki ubezpieczeniu AC na czas wynajmu, które użytkownik każdorazowo wykupuje wypożyczając Twoje auto za pośrednictwem platformy HoppyGo, Ty nie musisz dokonywać żadnych zmian w zakresie swojego ubezpieczenia OC i AC, ani informować swojego ubezpieczyciela o udostępnianiu auta innym użytkownikom.

TO PROSTE – JEDEN WARIANT STAŁA SKAŁADKA

Pakiet ubezpieczenia AC i Assistance na czas wynajmu samochodu w HoppyGo występuje w jednym wariancie.

Koszt ubezpieczenia (pokrywany przez użytkownika wypożyczającego od Ciebie auto) jest stały i wynosi 35,48 zł za każdą rozpoczętą dobę wynajmu. Zaś udział własny w przypadku uszkodzenia z winy kierującego wynosi 1250 złotych.

W przypadku wystąpienia szkody, to firma ubezpieczeniowa decyduje o rodzaju rekompensaty jaką za powstałe szkody otrzyma właściciel. Może być to zarówno naprawa, wymiana części jak również zwrot pieniędzy.

KAUCJA JAKO DODATKOWE ZABEZPIECZENIE

Każdy kierowca wypożyczający Twój samochód, jest również zobowiązany uregulować kaucję zwrotną. Służy ona przede wszystkim zabezpieczeniu na wypadek powstania ewentualnych zabrudzeń czy uszkodzeń wnętrza pojazdu, a jej wysokość to 500 złotych. Opłata pobierana jest z zarejestrowanej przez użytkownika karty płatniczej po potwierdzeniu rezerwacji przez właściciela. Jeśli pojazd zostanie zwrócony w stanie nienaruszonym, bez przekroczenia ustalonego limitu kilometrów oraz z odpowiednią ilością paliwa, cała kwota zostanie zwrócona na  konto kierowcy maksymalnie w ciągu 7 dni roboczych. Jeśli w czasie zwrotu właściciel zgłosi w aplikacji jakieś nieprawidłowości czy uszkodzenia, kaucja zostanie zatrzymana do czasu rozwiązania sprawy.

KOMU POWIERZAM SWOJE AUTO?

Jeśli Twoje auto objęte jest zapewnianym przez nas pakietem ubezpieczenia AC i Assistance, wypożyczyć może je wyłącznie osoba, która ukończyła 23 lata i posiada prawo jazdy od co najmniej 2 lat. 

Ponadto podczas rejestracji kierowców dokładamy wszelkich starań, precyzyjnie weryfikując dokumenty i uprawnienia do kierowania pojazdami oraz potwierdzając brak zadłużeń, dzięki czemu dostęp do platformy uzyskują tylko użytkownicy z dobrą historią i doświadczeniem za kierownicą. 

Każdy właściciel otrzymując zapytanie o wynajem, może zapoznać się z profilem użytkownika w aplikacji. Dzięki systemowi ocen, w ramach którego po każdym wynajmie użytkownicy mają możliwość wzajemnej oceny – auta i wypożyczającego, jako właściciel widzisz również tzw. rating (ocenę), czyli łączną ilość gwiazdek jaką dany wypożyczający zgromadził wraz z komentarzami innych właścicieli – np. czy auta zostało dokładnie wysprzątane przed oddaniem lub czy użytkownik był punktualny.

ZAUFANA SPOŁECZNOŚĆ HOPPYGO

Umożliwienie bezpośredniego kontaktu między właścicielem a kierowcą leży u podstaw społeczności HoppyGo. To użytkownicy kontaktują się ze sobą za pomocą czatu w aplikacji lub telefonicznie w celu potwierdzenia wynajmu i przekazania auta, ale nie tylko. Już podczas pierwszej rozmowy na czacie, a później w cztery oczy, właściciel może podzielić się z wypożyczającym swoimi wskazówkami dotyczącymi użytkowania auta i przedstawić swoje prośby lub uwagi, jeśli takowe ma.

W HoppyGo, jako właściciel, od początku widzisz również komu decydujesz się udostępnić swój samochód. Każdy kierowca, może być przez Ciebie zweryfikowany nie tylko w aplikacji, ale również na żywo podczas przekazania pojazdu – kiedy prosisz wypożyczającego o podanie ostatnich 4 cyfr z dokumentu tożsamości użytego podczas rejestracji i w ten sposób dodatkowo potwierdzasz w aplikacji, że auto odbiera właściwa osoba. 

Ponadto w odróżnieniu od tradycyjnego car sharingu, w HoppyGo każdy wynajem trwa przynajmniej dobę lub dłużej, więc rotacja użytkowników jest znacznie mniejsza niż w przypadku aut na minuty, a wykonywane w aplikacji przy każdym przekazaniu zdjęcia pojazdu, pozwalają porównać stan przed i po wypożyczeniu.

Carsharing peer-to-peer zmienia nasze podejście do mobilności. Właściciele aut nie korzystający z nich na co dzień, mogą łatwo i wygodnie zyskać dodatkowe źródło dochodu, przyczyniając się jednocześnie do zmniejszenia liczby często w ponad 90% nie używanych aut zaparkowanych na ulicach polskich miast. Współdzielenie po prostu ma sens – zarówno ekonomicznie jak i ze względu na aspekt ekologii. Zarejestruj swoje auto w HoppyGo już dziś i przekonaj się jak to działa!

NOWY PARTNER UBEZPIECZENIOWY

Jak wiadomo, każdy wynajem w HoppyGo jest ubezpieczony, a to zaś nie byłoby możliwe bez rozpoczęcia naszej nowej współpracy – poznajcie Omocom! To pośrednik ubezpieczeniowy, który dystrybuuje ubezpieczenia w celu promowania wykorzystania już istniejących aktywów. Rozwiązania ubezpieczeniowe Omocom mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa, zarówno tym, którzy wynajmują, jak i tym, którzy wypożyczają – tak, aby więcej osób odważyło się współdzielić dobra i zasoby, dla bardziej zrównoważonej przyszłości. Omocom zapewnia pełną obsługą roszczeń. Firma została założona w Szwecji i świadczy swoje usługi w zakresie dochodzenia roszczeń w lokalnych językach w całej Europie, w tym w Polsce. Integracja z HoppyGo by ŠKODA AUTO Digilab umożliwia klientom platformy bezpieczne, bezproblemowe i płynne korzystanie z aplikacji HoppyGo.

Podsumowując odpowiedzi na kilka najistotniejszych pytań:

Czy muszę zmieniać coś w moim ubezpieczeniu OC lub AC aby wynajmować swoje auto w HoppyGo?

  • Nie musisz, Twoje auto objęte jest dedykowanym ubezpieczeniem AC i assistance na czas wynajmu.

Czy oferujecie jakieś dodatkowe zabezpieczenia?

  • Tak, od każdego wypożyczającego pobieramy kaucję zwrotną jako dodatkowe zabezpieczenie na wypadek uszkodzenia czy zabrudzenia pojazdu.

Czy mam kontrolę nad tym co dzieje się z moim autem na platformie HoppyGo?

  • Jako właściciel od początku to Ty decydujesz – kiedy, komu i za ile je wynajmiesz, a dodatkowo możesz zweryfikować wypożyczającego i porozmawiać z nim podczas przekazania auta.

Czym jest HoppyGo?

HoppyGo to innowacyjna platforma wynajmu aut w formule peer-to-peer, łącząca ludzi posiadających samochody z tymi, którzy chcą z nich korzystać, kiedy potrzebują. Dzięki aplikacji mobilnej użytkownicy HoppyGo mogą łatwo i wygodnie wypożyczać auta na każdą okazję bezpośrednio od właścicieli w ich okolicy – na jeden lub kilka dni, a nawet dłużej. Jednocześnie HoppyGo umożliwia właścicielom bezpieczny wynajem samochodów wyłącznie zweryfikowanym użytkownikom społeczności. Wszystko realizowane jest przy użyciu aplikacji, bez papierowych umów, a każdy wynajem jest ubezpieczony. Społeczność HoppyGo tworzą ludzie, którzy współdzieląc auta, pomagają ograniczać ich liczbę w miastach, chronić środowisko oraz dbać o jakość powietrza. W odróżnieniu od tradycyjnego car sharingu, system peer-to-peer nie wprowadza bowiem nowych pojazdów, a pozwala lepiej wykorzystywać te, które już są w użytkowaniu.

Udostępnij ten wpis