blog-uvodni-2

Zatoužili jste po dobrodružství a potřebujete udržet náklady na cestování nízko? Check-in a check-out v hotelu není vaše nejoblíbenější činnost? Putování „na divoko“ vám zajistí dovolenou plnou svobody bez přehnaného plánování. Srpen je na takový roadtrip ideální, i proto je naším autem měsíce Mercedes Sprinter upravený na stylový obytný vůz. V HoppyGo jsme se do něj upřímně zamilovali k dispozici v něm máte ledničku, dvouplotýnkový vařič, topení, ale i peřiny s povlečením. Kdo by se nechtěl vzbudit s výhledem na jezero nebo les?

Autor: Petr Hricko
Author: Petr Hricko
Author: Petr Hricko

Kde tedy zaparkovat na spaní? Máte čtyři možnosti:

  1. využít autokemp
  2. zaparkovat na tzv. stellplatzech, což jsou oficiálně vymezená zpevněná místa, kde mohou parkovat obytná auta zadarmo, nebo za drobný poplatek
  3. zastavit na neznačeném veřejném místě
  4. dohodnout se s majitelem soukromého pozemku

Pozor na pokuty

Kempování na divoko není povoleno ve všech zemích. Aby vám dovolenou nenarušilo dohadování s majiteli pozemků, nebo policií a následná pokuta, informujte se předem. Všeobecně platí, že byste se měli vyhnout národním parkům a přírodním rezervacím. Absolutní zákaz volného kempování dodržujte v Belgii, Chorvatsku, Srbsku, Maďarsku, Německu, Nizozemí, Rakousku, Rusku, Řecku, Slovensku. Ve Švýcarsku vám hrozí opravdu velké pokuty. V Itálii vyhledávejte pouze oficiální stellplatzy.

Ve Španělsku je stav komplikovanější, každá provincie si tuto problematiku řeší sama, proto je lepší v tomto případě trochu plánovat a o cílové provincii si podmínky kempování zjistit. V Bulharsku je volné kempování povolené, doporučuje se však dbát na bezpečnost. Starosti o pokuty si nemusíte dělat ani ve Skotsku, Estonsku, Finsku a Norsku. Ve Švédsku se vyhněte pouze místům označeným zákazem kempování. Portugalsko a Rumunsko volné kempování nijak legislativně neupravuje, zatím je tolerováno.  Dodržujte vždy dostatečnou vzdálenost alespoň 150 metrů od obydlených budov.

Stáhněte si na pomoc aplikaci

Komunita lidí cestujících na divoko se stále rozrůstá a většina se ráda podělí o svoje zkušenosti. Vznikly tak aplikace, které tento typ cestování značně ulehčují například Park4Night shromažďuje informace od zkušených cestovatelů a ukáže vám, kde najdete poblíž vaší trasy vhodné místo k přespání. Pokud si chcete nomádství zkusit zatím pouze po České republice a řešit, kde se smí a nesmí zaparkovat, se vám nechce, vyzkoušejte platformu Bez kempu. Ta propojuje majitele nejrůznějších pozemků a lidi, kteří si za mírný poplatek plochu pronajmou. Vyspěte se ve švestkovém sadu, mezi vinohrady nebo na hrázi rybníka.

Tipy na závěr

Úroveň komfortu je jenom na vás. Předem si vyzkoušejte, jak se vám v autě bude ležet a nezapomeňte, že ve stejném prostoru potřebujete skladovat i vybavení. Do aut bez vestavby na spaní si vezměte dostatek dek nebo nafukovací matraci na případné vyrovnání hrbolů. Zvolit můžete spacák, klidně si však dopřejte peřiny, mějte však na mysli noční teploty, které vás čekají. Neměla by chybět baterka a pitná voda pokud nemáte filtrační láhev, z jezer a potůčků pít nedoporučujeme.

Myslete na síťky proti hmyzu na okna, ať si můžete během spaní i větrat a neprobudíte se jako jeden velký pupínek. Buďte ohleduplní, nenechávejte na místech odpadky a jiný nepořádek. Základní pravidlo cestování na divoko totiž zní opustit místo ve stejném nebo lepším stavu, než ve kterém jste ho objevili. Už si vysníváte trasu svého roadtripu? HoppyGo auto měsíce bude ten správný parťák. 

Ideální čas na dobrodružství je teď. Půjčte si na HoppyGo vhodné auto, sbalte věci a vyrazte!

Sdílejte tento článek

Zůstaňte s námi v kontaktu

Aby vám neunikly žádne novinky, zanechte nám prosím svůj email. My na oplátku slibujeme, že vám nebudeme spamovat schránku. :-) 

HoppyGo s.r.o. se sídlem Řehořova 4, 130 00 PRAHA 3
IČ 066 28 664
COPYRIGHT 2018 ©HoppyGo s.r.o