Alpský roadtrip

Pro ty, kdo mě neznají, se rychle představím jmenuji se Matej a mohli jste mě vidět na konci srpna v našich Instagram Stories. Moje přítelkyně mi nedávno prozradila, že ještě nezažila ten správný roadtrip, a tak jsme to museli napravit. Plán zněl: procestovat rakouské Alpy, italské Dolomity a stihnout i zastávku v Chorvatsku a Slovinsku odvážné, ale nechtěli jsme to odfláknout. Volba vozidla padla na ŠKODA KODIAQ a nemohla být lepší. Celá trasa čítala 2 500 km, takže nám automatická převodovka, dostatek místa v zavazadlovém prostoru a neskutečné pohodlí výrazně usnadnily celý trip.

RAKOUSKO NEKONEČNÉ VÝHLEDY A SVIŠTI

První destinací našeho roadtripu se stala Glossglockner High Alpine Road, která vede nejvyššími místy rakouských  Alp a nabízí působivé výhledy na zelené pastviny, skalnaté výběžky a zákruty v krajině. Vjezd vychází na 30 EUR, ale stojí za každý cent. Z cesty lze odbočit na vyhlídku na nejvyšší vrchol Rakouska Glossglockner, ta by neměla nikomu ujít, stejně jako místní tematická muzea. Kromě turistů se po hřebenech prohání i svišti, kteří nesmí chybět v klasické kolekci fotek z Alp. Doporučuji tuto horskou cestu zažít v brzkých hodinách ranních, nebo při západu slunce, kdy jsou scenérie nejpůsobivější.

ITÁLIE INSTAGRAMOVÉ LOKACE

Naši první zastávku v Itálii Lago di Braies si v posledních letech oblíbili instagrameři. Ikonické fotografie od tohoto zářivě modrého jezera obvykle vznikají asi 2 minuty pěšky od parkoviště, my se tedy vydali dál podél břehu a davy turistů rázem zmizely. Nakonec stačily 3 hodinky k obejití celé vodní plochy.

V Dolomitech jsme se ubytovali v kempu Sass Dlacia, což je ideální startovací bod pro výlety do okolí. Od českých kempů se svojí kvalitou liší výborné vybavení, wellness, příjemná komunita lidí, ochotný personál mluvící několika jazyky. Z této základny naše kroky směřovaly na horské přechody Gardena Pass a Giau Pass nekonečné výhledy opět braly dech. Italské Dolomity se však od rakouských Alp liší, takže i jejich přechod stojí za to. Nejpůsobivější výhledy poznáte na hoře Seceda. Nahoru vede lanovka nic pro akrofobiky, sami jsme měli z té výšky nahnáno. Jízdenka není nejlacinější 30 EUR za obousměrnou jízdu ale ten zážitek stojí za to. 

Horskou idylu vystřídalo trochu historie. V Portogruaro, neboli městě arkád, jsme obdivovali architekturu ze 14. století a zrelaxovali se v místní taverně před cestou do Chorvatska. Můj tip: ve čtvrtek ráno se zde konají trhy suvenýry pro všechny členy rodiny tedy vyřešeny.

CHORVATSKO HUDBA V ULICÍCH

Chorvatské pláže, kde je hlava na hlavě, nás nelákaly, a tak jsme zkusili městečko Poreč. To nabízí půvabnou atmosféru historických uliček, náměstíček plných živé hudby a ohromující přírodu. Vstup do moře zde není ideální, ale kompenzuje ho krásně čistá voda.

SLOVINSKO – HLAVNÍ MĚSTO NA VZESTUPU

Lublaň je hlavní dopravní, politickou a kulturní tepnou Slovinska. Hned po příjezdu nás překvapila vysoká koncentrace secesních a barokních staveb, které doplňují budovy z dob socialismu. V Lublani si ale nepřipadáte jako ve městě bývalého východního bloku, evokuje spíš Středomoří, chvílemi dokonce Vídeň nebo Balkán. Krásné městské muzeum nabízí i kavárnu s vytříbenou nabídkou filtrů. Další vyhlášené kavárny a bary se nachází na obou březích řeky Lublanice, u které se dá odpočívat v pohodlných sedačkách. Milovníci undergroundu nesmí opomenout Metelkova něco mezi squatem a kulturním centrem. Lublaň se brzy stane must see” destinací, takže spěchejte, ať to zažijete v první vlně

Nebojte se vyrazit na roadtrip i mimo hlavní sezónu. Výhod to má hned několik – konec veder, volné silnice a málo turistů na oblíbených lokacích. Tak co, už balíte kufry?